| CAMIOANIEEE a întrebat:

Buna TPU am o intrebare de curiozitate
Nu de mult am windows vista ultimate si imi merge mai bine decat pe xp(eu stiam ca e invers ca pe xp mergem mai bine decat pe vista)si totusi as vrea sa stiu asa de curiozitate de ce imi merge mai bine.
Oare ca-mi suporta pc windowsu?(app vistau meu e tot sv2

Răspuns Câştigător
| Shaddar a răspuns:

Desi cei de Microsoft busesc mare parte din lucruri, mai evolueaza si ei.Iti poate merge mai bine din cauza faptului ca ai componente care nu sunt suportate bine de catre Xp dar Vista le poate folosi la capacitate maxima.E o strategie, daca Xp-ul ar putea folosi corect noile componente, cine ar mai cumpara noile SO-uri de la Microsoft? Asadar, Xp nu e supported pentru chestiile noi, versiunile mai noi de Windows, sunt.Nu te uita la oamenii care iti spun "baga win 7 " sau "pune xp ca e foarte bun". Uita-te la ce componente ai, vezi versiunea de windows pe care merg bine.Si vezi si arhitectura procesorului, poti alege un windows care e pe x86-64 si poti folosi mai mult ram asa.

6 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Lasă vista și xp bagă windows 7

| FesCuDungi a răspuns (pentru VladimirPutin):

1000 de windows-uri 7 nu fac cat XP-ul! sa fie clar!

| VladimirPutin a răspuns (pentru FesCuDungi):

E valabil doar pentru calculatoarele slabe

| greatLOL a răspuns:

Salut,Microsoft Windows 7 si Microsoft Windows Vista sunt Windows-uri bune pentru un calculator performant cu minim 4GB ram si un procesor de minim 2.2 Intel deoarece, 7 si Vista,, mananca,, 1 GB Ram.Eu acum folosesc Windows 7 Ultimate, l-am primit la achizitionarea laptop-ului( am un Asus:RAM 8 GB, Procesor Intel Core i7 2.4 GhZ overclock pana la 3.9 GhZ(deci e suuper)si Hard Disk de 1.5 Terra.Am dat pe el 8600 lei, dar l-am cumparat pentru gaming)In concluzie schimba-ti Windows-ul, baga Windows XP SP2 sau SP3.Bye.Funda?

| Shaddar a răspuns (pentru greatLOL):

La procesorul pe care il ai, tu ti-l limitezi singur cu Xp-ul.