| blackshinystar a întrebat:

Buna TPU.As vrea sa stiu cum se calculeaza media de admitere pentru a intra la liceu. Dar sigur sa se calculeze asa!

Răspuns Câştigător
| anuk a răspuns:

Aduni mediile generale din anii 5-8 si imparti la 4
iti va da un rezultat
apoi aduni notele de la examenele nationale ( alea din iunie) si imparti la 2
iti va da un alt rezultat
aduni cele doua rezultate si imparti la doi

ex. media in clasa. a V a :9, 70
media in clasa. a VI-A: 9, 45\
media in clasa. a VII : 9, 80\
media in clasa. a VIII-a: 9, 35
media anilor 5-8 : 9, 57

nota la examenulde la romana: 9, 70
nota la examenul de la mate: 9, 56
media examenelor:9, 63

media admitere la liceu: (9, 57 + 9, 63) :2=9, 60

3 răspunsuri:
| doroteea a răspuns:

Nu poti sa o calculezi sigur pentru ca nici macar nu s-au incheiat mediile si nici macar n-a dat nimeni examenele.tongue

| bump a răspuns:

Buna, sunt clasa a 8a, asa ca stiu, nu te ingrijora. Poi. media claselor 5-8, adunata cu media pe care o iei la testarile nationale, impartite la doi, asa se calculeaza. sper ca te-am ajutat.

| ionik09 a răspuns:

Pai e simplu : faci media din clasele 5-8 apoi imultesti cu 2 aduni examenul si apoi imarti la 4winking gatahee heebig grin