| Mwhahahaa a întrebat:

Doamne, ce profesoara! straight face Ne-a spus ca D-l Goe apartine genului epic, si poezia "O, ramai"-Mihai Eminescu apartine genului liric, dar de ce.nu ne-a spus.straight face Eu una's curioasa, macar sa stiu in viitor. Va rog lamuriti-ma:*

Răspuns Câştigător
| Alex_7297 a răspuns:

D-l Goe aparţine genului epic deoarece este o naraţiune.Autorul îşi exprimă sentimentele în mod indirect, prin intermediul acţiunii, personajelor, figurilor de stil.
O, rămâi aparţine genului liric deoarece autorul îşi exprimă sentimentele în mod direct.

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

N-ai avut o lectie cu speciile literare? Daca o invatai, stiai acum.

| Bogdana a răspuns:

Pai D-l Goe apartine genului epic deoarece este in proza, are moduri predominante de expunere naratiunea, dialogul(din cele 3: naratiunea, descrierea si dialogul), avem timp, spatiu, are personaje. Iar O, ramai apartine genului liric deoarece este in versuri, este prezent eul licric(vocea autorului), avem rima, nu avem mod predominant de expunere, poetul isi exprima dirext sentimentele, un loc aparte in operele lirice il ocupa personificarile, epitetele, comparatiile, metaforele, enumeratiile, hiperbolele, alegoriile, interogatiile retorice, aliteratiile, asonantele care ajuta la conturarea unor imagini auditive, vizuale integrate perfect atmosferei lirice. Sper ca ti-am fost de ajutor.winking

| pinky_2290 a răspuns:

O ramai apartine genului liric, deoarece autorul isi exprima sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric si a imaginilor artistice si figurilor de stil. ( este definitia operei lirice ).

D-l Goe apartine genului epic deoarece autorul isi transmite sentimentele in mod indirect prin intermediul personajelor care participa la actiune. In cadrul unei opere epice, naratiunea apare ca mod principal de expunere, in care se impletesc dialogul si descrierea dupa caz; naratorul este obiectiv, relatand la persoana a III-a; este prezent subiectul, cu momentele caracteristice ( expoizitiune, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamant).

| Yarinn a răspuns:

@Bogdana, sper sa nu te superi, dar as vrea sa te corectez (doar putin big grin) la genul liric :
1. nu e important ca are rima si ca e in versuri; aceste doua caracteristici apar si la balada si fabula, dar acestea apartin genului epic
2. modul predominant de expunere este descrierea
3. si ceva ce n-ai specificat, in cazul unui tablou de natura, natura este cutie de rezonanta pentru sentimentele poetului (adica, poetul isi exprima in mod direct sentimentele prin descrierea naturii)
Sper ca ti-am fost de ajutor (si sper ca @Bogdana nu s-a suparat ca am corectat-o big grin )

| Anecherry a răspuns:

Fetelor, poetul isi exprima in mod indirect sentimentele prin intermediul eului liric, nu in mod direct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi D-l Goe apartine genului epic deoarece gandurile, trairile si sentimentele autorului sunt transmise indirect prin intermediul personajelor, Iar O, Ramai de Mihai Eminescu apartine genului Liric deoarece gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric ( vocea interioara a autorului)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Date dracu de proastalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul goe apartine genului epic deaor
ece este o creatie in proza
si o ramai deoarece e in versuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O, ramai apartine genului liric deoarece este in versuri, este prezent eul licric(vocea autorului), avem rima, nu avem mod predominant de expunere, poetul isi exprima dirext sentimentele, un loc aparte in operele lirice il ocupa personificarile, epitetele, comparatiile, metaforele, enumeratiile, hiperbolele, alegoriile, interogatiile retorice, aliteratiile, asonantele care ajuta la conturarea unor imagini auditive, vizuale integrate perfect atmosferei lirice., Ramai de Mihai Eminescu apartine genului Liric deoarece gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric ( vocea interioara a autorului)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fuky iou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai chiar apartine genului epic, profesoara a zis bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne esti cea mai mare proasta sun gigi becali fa

| Razvy368 a răspuns:

D-l Goe e epic pentru ca are personaje si O ramai e liric pentru ca are descriere directa