| anonim_4396 a întrebat:

cum decurge o tura de 24 de ore de paza in armata 3 ore odihna si dupa 5 ore paza si tot asa pana la 24?

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

3 paza, 3 veghe, 3 odihna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot așa și iar așa, din nou la rastel, din nou îți încarci arma și mergi la post, pici de somn, ajungi să dormi în picioare, în orice poziție cu ochii deschiși. Serviciul de pază începe la ora 12 ziua și se termină a doua zi tot la ora 12. Picotești de somn și treci direct la programul zilei, nu te scutește nimeni de nimic. Când recuperezi? În noaptea următoare, dar în noaptea următoare pe la ora 2 ai o alarmă. Și tot așa. Cum să faci ca să reziști? Să iei totul în serios, ca și cum de tine ar depinde pacea lumii și soarta războiului, și în același timp să fii detașat și să nu îți pese de nimic. O combinație dintre cele două.