| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o dilema. Lucrez de 2 ani la o firma de paza si mi s-a intamplat ceva ciudat tura trecuta de noapte. Pe 23 iulie, la ora 6 dimineata, seful "V" de tura l-a prins pe unul a doua oara dormind si i-a facut raport pentru a doua oara. Cel prins are un post cu programul de 16 ore tura ( vine la 16 si pleaca la 8 si 2 zile si jumate liber, pentru ca nu e nevoie de paza ziua acolo unde este el ). Restul au 12 cu 24/12 cu 48. Cand a venit cel prins dormind, la ora 16, pe 22 iulie, era seful "D" de tura, iar la ora 19 a venit seful "V" de tura pe care l-a prins pe ala dormind la 6 dimineata pe 23 iulie dimineata. Pe 23 iulie noaptea, seful "D" de tura ( avea tura de noapte ), un om care ma cunoaste de cand eram copil si in care am incredere ca e un om de treaba, a venit la mine in post si m-a intrebat daca am scrisul frumos ca sa-i scriu si lui ceva. Eu i-am spus ca depinde despre ce e vorba. Mi-a spus sa scriu eu raportul pe care l-a facut el pe foaia care mi-a aratat-o si se semneaza el pe urma. Eu i-am spus ca nu e vorba ca am eu scrisul frumos si i-am spus sa-mi spuna adevarul, iar el mi-a spus ca e mai complicat si sa stau fara grija. Pana la urma am scris raportul si era vorba in el despre cel care a fost prins dormind. Pe scurt, spunea ca pe data de 22 iulie cel care a fost prins dormind a fost intrebat de seful de tura "D" ( adica de el, pentru ca atunci cand a venit cel prins la ora 16, avea tura de zi ) daca e in stare sa-si desfasoare serviciul si ala a spus ca da, dupa care la lasat sa se duca in post si s-a semnat pe raportul scris de mine. Cel putin parea semnatura lui. Am fost de acord sa-i fac jocul, pentru ca nu am vrut sa ma pun rau cu el si pe langa asta, de cand sunt eu acolo putea sa ma prinda de 1000 de ori dormind dar nu a facut-o, asa ca ma simteam dator fata de el. Acum eu sunt curios. Despre ce a fost vorba de fapt? Sunt patru sefi de tura acolo si seful "V" de tura e cel ma strict si de multe ori a prins pe multi dormind, ba chiar pe unul cum fura si cred ca seful de obiectiv le-a spus celorlalti ceva de genul: "Cum se face ca ala ii prinde pe toti si voi nu? Nu faceti controale dese sau ce?" Cred ca de aceea pana si seful "D" de tura care inainte facea controale o data la 3 ore a inceput sa faca din ora in ora. Inafara de seful "V" de tura, ceilalti sunt mai intelegatori, fara fite de sefi, mai ales ca salariu nu e pmare, iar acest "V" a stricat totul.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde vrei sa stim noi de ce ti-a cerut tie sa scrii raportul?
Ca o ipoteza se poate ca respectivul sa fie agramat sau sa scrie foarte urat dar tu il cunosti cat de cat pe cand noi nu-l cunoastem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am chef sa citesc toata povestea