| DomnulMuratura99 a întrebat:

Pana la urma armata o sa fie obligatorie din nou?

Răspuns Câştigător
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu o sa mai fie...nu mai santem socialisti santem democrati doar statele socialiste au armata obligatorie

| Mosotti a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Gresit! Germania a avut armata obligatorie pana in 2011, si multe tari din UE! Si nu a fost niciodata tara socialista, a fost democrata si capitalista, asa ca nu de aia nu mai e armata obligatorie. Se merge acum pe armate profi si e mai bine asa, de aia nu va mai fi obligatorie. Iar razboi nu prea mai are cum sa fie pe aici, ca exista bombele nucleare care impeidica un razboi clasic.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-are rost sa ne tinem armata, fiindca tot n-ar avea nici o eficienta - asemenea deszapezirilor de iarna, care ne prind totdeauna in surpindere...
Noi nu ne-am mobiliza nici daca inamicul ar veni pe jos sau chiar taras la noi tongue

| RAY a răspuns:

O colonie nu are nevoie de armata, fi calm ca nu se va face niciodata asa ceva

| Sn4k3 a răspuns:

Nu

| Samariteanul a răspuns:

Doamne fereste, ma apropii de 18 ani si vreau sa traiesc, sa am si eu o familie...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Samariteanul):

Păi taica'tu a murit când a facut-o? Ce te sperie asa tare?

| Samariteanul a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu,dar armata te schimba si nu vreau sa fiu trimis nu stiu pe unde sa patesc ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Faptul ca faci serviciul medical nu inseamna ca nu poti avea o familie. De unde ai scos-o pe asta?

| Samariteanul a răspuns (pentru suntserios):

Pai ma gandeam ca as putea fi trimis pe nu stiu unde, daca apar razboaie si acolo pot fi ranit...vad ca am exagerat.

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Oricum daca tara intra in razboi esti chemat la lupta... indiferent daca serviciul militar este obligatoriu sau nu. De aia la 18 ani se face recrutarea, sa stie care sunt si care nu sunt apti de lupta

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Samariteanul):

Cum te schimba? Te face mai bărbat, te invata sa-ti porți singur de grija. N-ai ce sa pătești caci e stagiu militar NU militar cu acte in regula, sa muncești pentru stat si chiar de te-ai inrola NU vei fi trimis în teatrele operaționale decat daca doresti sau esti foarte bine pregătit sau e nevoie foarte mare de oameni (ceea ce nu mai e cazul). Stai linistit, armata e un lucru bun doar ca nu va fi implementată. Statul te vrea prost, laș, oita nicicum om cu coloana vertebrală. Plus ca si acolo mai mult ca sigur sunt mânării grele. Sansele sunt inexistente nu-ti face griji happy. Dacă oamenii din putere n-ar fi hoti si șarlatani, armata ar fi cea mai frumoasă experiența din viata unui om.

| georgyanaaa a răspuns:

Doar prosti acasa au armata obligatorie

| Birzu_Stefan_1998 a răspuns:

Nu,suntem o tara democrata si avem dreptul la alegere libera.Armata este optionala si asa va fi cat timp va exista democratie.