| FlorinAdrian a întrebat:

Buna TPU cum pot face o racheta din hartie sau carton cu foc, adica cand dau foc sa zboare ma puteti ajuta va dau si funda dar nu stiu cum e prima mea intrebare aici

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram mici faceam acesta chestie. Faceam o racheta din hartie. Pe mijlocul ei lipeam un betisor usor din trestie la capatul caruia faceam o pungulita din staniol cu capete (fosfor) de la chibrite. Cand ii dadeam foc jetul mergea pe betisor si inpingea racheta care era asezata pe un stalp al unui gard. E mai complicat prin cuvinte. La noi se invata din generatie in generatie.

| hardy1 a răspuns:

Cauta artificii(rachete) si poti sa o modifici sa arate ca o racheta, cand o aprinzi aceasta va zbura

| BengaMihai a răspuns:

Poti spulbera petardele si praful de pusca vezi tu cum il pui in racheta

| Bogdan_Bogdy_2000_oTbm a răspuns:

Salut daca ai gasit vreo solutie te rog cautama si spunemio si mie te rog deoarece si eu sunt interesat cum as putea face una