| Alișa00000000000 a întrebat:

de ce oare unele femei arabe au hijab pe cap iar altele nu au ...de exemplu cunosc unele fete din Bucuresti cam de vreo15-16 ani care au ..si sunt si unele mai mari care nu au ..imi puteti spune si mie de ce altele au si altele nu au? funda.

Răspuns Câştigător
| bya2011 a răspuns:

Buna! Nu este o "lege" sa porti, depinde de educatia primita... Unele persoane cred ca prin acoperirea capului(si implicit fetei,uneori) isi arata respectul fata de parinti,soti,etc. Iar altele considera ca sotul este singurul barbat in masura sa o vada cu capul descoperit. Eu, de exemplu, am multe prietene musulmane, unele poarta acel "hijab" iar altele nu, la inceput mi se parea ciudat asa ca am intrebat-o pe una dintre ele, iar ea mi-a raspuns ca nu este obligatoriu sa il porti. Aceasta "lege" este similara cu cea a carnii de porc(pentru musulmani) sau cea de a merge in fiecare duminica la biserica pentru crestini) : cei ce vor o respecta, ceilalti nu.Dar cum spuneam educatia primita este cea care "decide" :*
P.S : Locuiesc in Anglia, aici am avut ocazia sa intalnesc diferite persoane cu diferite culturi, religii, etc. si asa am aflat si despre "legea" musulmanelor despre acoperirea capului. Sper ca te-am ajutat :*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In functie de cat de religioasa este familia lor. Exista musulmani mai moderni care au renuntat la o parte din obiceiurile traditionale care discrimineaza femeile si altii mia traditionalisti care le respecta inca

| aumih16 a răspuns:

Si eu care am crezut doar ca poarta acel hijab ca sa nu fie violatelaughing

| TiffanyღBJ a răspuns:

Cele care poarta provin din familii mai conservatoare, traditionaliste, care respecta regulile cu mai multa strictete.