| anonim_4396 a întrebat:

De multă vreme am o problemă. Ea constă în faptul ca, dacă mă uit la cateva clipuri de pe youtube, la un moment dat browserul nu mai merge, arată că se încarcă și stă stă. Își revine după un restart al pc-ului. Apoi tot așa dacă văd clipuri din nou, la un moment dat iar nu mai merge.

Precizez că am reinstalat windowsul de mai multe ori, am formatat de tot hardul, am instalat programe anti-malware, am scanat cu antivirusul și nimic dubios,, am folosit CCleaner, am încercat și alte browsere, m-am uitat să văd dacă e vreo problemă la firewall-ul de la antivirus și e dat allow. Am componentele ok, interiorul carcasei, placile si cooler-ele sunt curatate lunar, am update-urile la zi, nu am add-onuri activate decat alea gen flash player,

Am văzut pe forumuri că ar fi ceva de la DNS, dar ceilaiți din apartament n-au nici o problemă la laptopurile lor.

Am încercat în run:cmd ceva gen reset ip dar tot degeaba. Aveți idee ce este și ce ar trebui să fac în acest sens? Ofer fundiță!

Windowsul, componentele pc-ului merg impecabil. problema este atunci dupa vizionarea a 3-4 clipuri de pe youtube cedeaza browserul si zice ceva ca nu exista conexiune la net desi messengerul merge. trebuie sa dau restart la pc sa-si revina.

Am observat ca de fiecare data cand deschid calculatorul, iconita aia care arata internetul are un semn al exclamarii intr-un romb galben si apoi isi revine repede singur sau trebuie sa dau troubleshooting sa-si revina.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sefule, ai router? imi spui atat si dupa te intreb mai multe.

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 explică (pentru vangaelis):

Cati il folositi, si ce tip de router ai, da-mi modelul.

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem 3, eu folosesc firul din router, ceilaiti wireless, modelul este Tplink

| vangaelis a răspuns:

Le-am incercat pe toate. foloseam firefox de regula. si tot aceiasi problema

| vangaelis a răspuns:

Exact cum ma asteptam, nu ai un raspuns concret, vei vrea sa-ti trimit banii maii intai, eu chiar nu am facut misto, de-mi dadeai rezolvarea si mergea, te contactam din bun simt, ca nu degeAba ti-am plusat oferta. Dar stam prost la capitolul incredere din cate vad.

| vangaelis a răspuns:

Haha, asa de drastic esti? de ce? nu ti-am vorbit urat in primul rand. ah si daca ti-e mare oftica ca nu am pus botul, iarta-ma ca sunt vigilent.
Sanatate!

| vangaelis a răspuns:

C'mon, dude daca eram scartar, daca eram un copil retard cu intrebari penibile gen ce proteine folosesc la sala la 13 ani mai credeam. Problema mi-e veche, am postat-o pe mai multe forumuri, asa zisele rezolvari de la ei sunt inutile. Chiar eram curios daca ma trezesc cu o minune ca vine cineva cu solutia adevarata.
Eu sunt mai varstnic si nu-mi permit sa fiu prostit sau sa prostesc oamenii.

PS: in enuntul problemei am mentionat ca am incercat cu n browsere si tot aia se intampla.

| vangaelis a răspuns:

Dude, si fara ei in casa, cu tot cu firul bagat in unitate, tot face asa, viteza e buna de de 10 MB de la RDS, bineinteles nu sunt reali, dar netul in general merge bine mersi, problema este cand vizionez pe youtube 4-5 clipuri constant, cedeaza.

| vangaelis a răspuns:

Am debifat enable accelerator, etc, am facut de toate., faza este ca nu vad ce si cum, nu apelam aiurea, fratele meu mai mare este in domeniul reparatiilor pc-urilor dar il depaseste si pe el problema mea. Am incercat destule, resetarea routerului, schimbat placa de retea, intelegi tu...

| anonim_4396 explică (pentru vangaelis):

Vangelis nu tie ti-am zis Out Of TPU ci rtd de bogdan4you, nu vezi ce zice, brauzar, el e expertul frate, vezi ca, ai ceva la router setat, ia da-mi modelul sa ma uit ce ii poate pielea si ce permite si nu permite daca doresti, eu am idee despre ce ar fi vorba, dar nu stiu exact cum si ce fel sta treaba, am si eu router, si am patit-o odata la fel, dar am gasit leac.

| gogυ a răspuns:

Vezi sa nu fie browserul setat pe sistem proxy settings. Baga si asta http://userscripts.org/scripts/show/49366 ca face minuni.

| vangaelis a răspuns (pentru gogυ):

Gogule, si tura trecuta mi-ai trimis asta dar tot nu a mers.

| vangaelis a răspuns (pentru gogυ):

Tot asa face si cu acest firefox portabil. off sad

| gogυ a răspuns (pentru vangaelis):

debifeaza enable hardware acceleration la flash player.

| vangaelis a răspuns (pentru gogυ):

Asta am facut demult.

| gogυ a răspuns (pentru vangaelis):

Vezi daca iti merge cu asta; http://userscripts.org/scripts/show/87011 trebuie sa ai mozilla firefox, greasemonkey, vlc media player cu pluginurile pentru mozilla instalat.

| smax11223 a răspuns:

Poate versiunea windows-ului nu este buna.

| vangaelis a răspuns (pentru smax11223):

Acelasi windows il are si prietenu surorii mele, nu are probleme de genu.
Crezi ca ar fi din cauza ca e pe 64 de biti si nu se intelege cu flash player?