| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa trimit unui prieten, prin Posta Romana, un plic care contine cateva desene.
Pentru ca este pentru prima data cand fac asta, sunt cam... incurcata.
Cate grame ar trebui sa cantareasca plicul? (pentru foi a4, adica "impachetate" fara sa le pliezi/indoi/alte modalitati de a le "strica")
Cam cate zile ar dura?
Restul detaliilor ca "Ce trebuie scris pe plic?" si problemele legate de destinatar/expeditor sunt rezolvate laughing.

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu mai bine le scanezi frumos şi i le trimiţi pe mail sau Facebook? Iar dacă le vrea pe foaie, le poate trage la imprimantă. Suntem în secolul XXI.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Are nevoie de original, Gizăz.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te duci la posta, de acolo vei primi plicul care sa fie adecvat ca marime acestei trimiteri si in cazul ca depaseste gramajul admis vei plati o taxa calculata de functionara de la ghiseu.Prin Posta Romana o scrisoare expediata pe teritoriul tarii face in medie 3-4 zile.Are dreptate si D-l Gizaz dar asa nu vor fi originalele decat niste simple copii.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Este nevoie de original aici.

| dannyel86 a răspuns:

Tariful pe plic se pune in functie de greutatea lui. Se cantareste inainte de a fi inregistrat pentru expediere. Fiind vorba de niste foi A4, nu te va costa mult (asta daca nu ii trimiti cumva un top de hartie). Sunt tarife nationale mici, nu-ti face probleme.

| geobb a răspuns:

Daca picul cantareste maxim 20 grame este ok, costa un leu in localitate. Eu am trimis zilele trecute din Bucuresti tot in Bucuresti, am pus-o luni dimineata si a ajuns marti la pranz. Sa trimiti in alta localitate nu stiu cat costa, dar ca sa nu iesi din tariful standard al unei scrisori, trebuie ca plicul sa nu depaseasca greutatea de 20 grame in momentul introducerii in cutia de la posta.