| lolita24 a întrebat:

Mi-am cumparat recent un telefon, Alcatel "Orange Dabi". Am observat ca bateria tine foarte putin, desi nu prea folosesc telefonul. In cat timp ar trebui sa se descarce?

Răspuns Câştigător
| Eclipse a răspuns:

Incearca sa debifezi toate "bling, bling-urile" debifeaza vibratiile, debifeaza "auto brightness" si cand incarci telefonul, nu scrie mesaje, sau suna, lasa-l sa se incarce 100%. cam atat i-ai putea face.

4 răspunsuri:
| marius577 a răspuns:

Pe site-ul de la Orange spune clar ca ar trebui sa dureze cel putin vreo 5 zile in situatia in care nu prea il folosesti.E posibil sa fie vreo problema cu bateria.Incearca sa il lasi la incarcat 12 ore, pentru ca eu stiu ca asa se face cand cumperi un telefon nou, daca nu ai facut deja asta.
Daca ai facut deja asta, du-l la un magazin Orange ca sa iti spuna ei exact daca are sau nu vreo problema bateria.
Bafta.

| Alexandru096 a răspuns:

Eu am un Huawei Ascend y300 si are bateria exact ca a ta (la marime ma refer) si nu ma tine decat 5 ore. Este normal sa tina atat deoarece marimea display-ului este mare la fel si consumul.Pentru a mai lungi durata acesteia ai putea sa anulezi vibratiile la atingere. Funda?

| Popescu_Bria_1997 a răspuns:

Pai bateria unui telefon nou-nout ar trebui sa tina minim o zi. Daca sta mai putin de o zi si e sub garantie, trebuie sa te duci unde l-ai cumparat sa iti schimbe bateria daca nu l-ai lasat 24 de ore la incarcat pentru a-si forma bateria.

| jurjionut a răspuns:

Pai o baterie noua dupa ce o formatezi adica sa o lasi 12 ore la incarcat te tine 4-5 daca folosesti telefonul normal iar o baterie second-hand cam 2 zile ar trebui sa tina...cumpara alta baterie si daca nu te tine mult nici aia inseamna ca e de vina telefonul si trebuie dus la un service happy funda? big grin