| Laur001 a întrebat:

Mi-am luat de curand un laptop compaq happy, si seara cand ma plictisesc vreau sai ntru pe laptop dar nu pot... Am internetul prin akta, si cand incerc sa ma conectez la laptop imi zice username and password is incorrect sau ceva de genu` laughing. Am inteles ca este ceva de la mask, ma puteti ajuta, cu ceva? Inafara de varianta, de ai chema pe cei de la reprezentnta happy. Multumesc, anticipat! Funda.

12 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Cei dela akta (pentru wirelles)si nu numai dau o parola/usename pentru folosirea doar a celor care platesc abonament si e foarte bine.SI TU ar fi trebuit sa primasti aceste lucruri(la semnarea contractului)

| Laur001 explică (pentru stlucian):

La akta stiam ca nu se da router, si da am username si parola, doar ca atunci cand bag username si parola pe laptop, bineinteles ca bag si cablu de la akta happy, nu ma conecteaza happy.

| stlucian a răspuns (pentru Laur001):

In akta nu am incredere. Dar vezi aici:
http://forum.computergames.ro/......-link.html
si citeste!

| Laur001 explică (pentru stlucian):

Frateeeeeee, intelegeti nu am router!

| stlucian a răspuns (pentru Laur001):

Si atunci cum ai net/cablu? Ai vreun stick? Cum ai net-ul?

| Laur001 explică (pentru stlucian):

Am cablu direct happy...

| stlucian a răspuns (pentru Laur001):

Si atunci cum vrei sa ai wirelles? Fara router.S-au nu stii ce inseamna fara fir? Adica prin unde(ca la radio).Tu nu ai echipamentul de emisie ma intelegi? Laptop-ul tau incearca sa se conecteze la alte surse de semnal care sunt parolate.Adica ceva vecin are un router dar ca sa-ti dea si tie asta inseamna sa-i scada banda de aia sunt parolate!

| Laur001 explică (pentru stlucian):

Maa, am bagat mufaaa de la internet in el laughing.

| stlucian a răspuns (pentru Laur001):

Ahaaa:Dpai de ce nu spui "MAA"
Din cate stiu eu pe AKTA conectarea se face prin user si parola (ppopoe).
Urmareste tutorialul asta si in loc de Rometelecom pui AKTA, in rest totul este asemanator - http://suport.romtelecom.ro/......ows-xp-%3F

| Laur001 explică (pentru stlucian):

Da, am facut ma coenxiunea asta, stiam cum se face laughing. Dar zice username si parola gresita... Trebuie ceva la subinet mask.

| cosmin330 a răspuns:

Uita-te la spatele routerului si vezi ca scrie ussername:****** & key:************* happy

| Laur001 explică (pentru cosmin330):

Baii, nu am router. La akta nu se routerrr, am user si parolaa straight face, doar ca nu merge sa ma conectez, e ceva cu un cod mask.