| Maryna78 a întrebat:

Nu am inteles ultima lectie la chimie cu procesul de ionizare si poate m-ati putea ajuta. De ex :,, Scrieti procesul de ionizare pentru. elementele cu Z=8, 15,12, 19. 2. Scrieti configuratia electronica pentru. ionii : S^ -2, Ca^2+. Multumesc mult.Dau funda :*

1 răspuns:
| nutuxcristian a răspuns:

In caz ca nu intelegi procesul de ionizare, in clasa a IX-a, o vei intelege 100%, deoarece profesorul iti va preda Configuratia Electronia, insa inainte de a face aceasta, va relua procesul de ionizare. Nu iti face griji. Daca vrei sa inveti procesul de ionizare doar pentru o nota de moment la test, nu e bine. Daca vrei sa inveti intr-adevar acest lucru, o vei relua de foarte multe ori la liceu; orice profil vei urma.