| floriana08 a întrebat:

Buna TPU! Oare dacă furi din magazinele de haine ceva și nu te prinde te pot identifica după camere? Am un prieten care mereu fura haine din magazine(le ia pe dedesubt la cabina și nu e prins) și ma tot întreb oare cum nu îl găsește. Chestia e ca poarta mereu masca și de fiecare data merge cu alte haine pe el sau cu șapcă etc. In Germania face asta

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista un proverb:
"Pasarea dupa pene si omul dupa prieteni se cunoaste."

Fii sigur ca, magazinele isi tin inventarul, inclusiv lipsurile.
Daca cineva este prins ca a furat, atunci va plati TOATE lipsurile de inventar a magazinului, dar poate si in plus (ce mai doresc sa puna si personalul magazinului).
In Germania, o asemenea lipsa poate urca la zeci de mii de euro.

| Simpatic a răspuns:

Vezi genul asta de tarani aurolaci ne fac tara asta frumoasa de ras in afara, de asta eu ca roman pentru romani as baga viza si pasaport peste tot, pentru prieteni de astia precum Ardiles din Las fierbinti...

| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca nu te-a prins inca, inseaman ca esti norocoasa, nu ca esti desteapta. Dar intr-o zi vei fii prinsa cu tot cu sapca si masca pe fata si atunci vei platii pentru tot, fiindca au inregistrarile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si pe hoțul ăla il numesti prieten?

| Lukasssz a răspuns:

Ceva imi spune ca acel "prieten" esti tu!

| cfrtobias a răspuns:

Si senzor sau cum e stie scoate? normal daca iese ar suna alarmawinking

| Simpatic a răspuns (pentru cfrtobias):

Are nenorocitu dispozitiv de ala de scos magnetii, se gasesc pe net de cumparat

| FreddieM a răspuns:

Incepe sa aiba emotii ..prietenul'' tau? Ii urez multa puscarie cat de curand. Dar nu va scapa, fii sigura.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi și ala nu sună cand il tai? Nu de alta, dar mai era o fată la mine in clasă care se lauda că fura chestii din magazin și le taia anti-furtul. Sunt curios dacă bătea câmpii sau chiar fura.

| PasiuneaAlbastră a răspuns:

Un proverb românesc(foarte drag mielove strucklove struck ) - hoțu' neprins, negustor cinstit love strucklove struck. Nu-l poate, camera, să-l depistezelove strucklove struck. Nu filmează (pe sub haine!).

Aveam multe cunoștințe, în trecut, care: nu furau, ci...se auto-serveau, proverbu' românesclove strucklove struck, niciodată n-au fost prinșiiiiiiiiii love strucklove struck.
Este un stil mai antic! Se folosea în Turcia(bazar).

Îi urez succes, în continuare, prietenului tăuwinking

| Ion976 a răspuns (pentru PasiuneaAlbastră):

Camera nu filmează pe sub haine, dar... e un pic bătător la ochi dacă intri în cabina de proba cu niște haine în mână și ieși fără ele. La un moment dat poate chiar un angajat al magazinului care va fi probabil zona și îl va vedea ca întra cu ele în cabina și iese fără ele și sa se uite după jn cabina și sa vadă ca nu e nimic își va da seama ca le-a luat pe sub haine.