| DenimM a întrebat:

Salutare TPU
Am un prieten care fura din magazine, magazine de firma care nu au capse anti ***, au cip in eticheta, magazin cum ar fi C&A, ia mai multe haine, se duce la cabina de proba, taie eticheta, o arunca pe acolo si se imbraca cu ele, apoi iese linistit.
Crede-ti ca va fi prins?

7 răspunsuri:
| T30D0RA a răspuns:

Tot va fi prins cu ajutorul camerelor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproape sigur va fi prins, daca nu inceteaza, vorba aceea: "Ulciorul nu merge de multe ori la apa."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ăla care fură din magazine il poti numii prieten? Tu de unde stii ca fură? L ai vazut? Atunci esti si tu complice cu el, daca nu chiar tu esti adevaratul hoț prieten asa te autointitulezi? De ce nu te apuci de ceva serios? Du-te la muncă, de ce furi, indiferent ca esti tu sau așazisul prieten (desii nimeni nu crede minciuna asta cu prietenul) mergi nene la muncă, sau preferi sa mergi in puscarie pentru zeci de ani, din cauză ca in loc sa muncesti, furi ca nesimtitul, ca ultimul om. Din cauza voastră a hotilor nu merge nimic bine in România, si după ce ca furati din Romania cit puteti, mai furati si din alte țări, ca sa i face ti de râs pe cei care vor sa munceasca cinstit in străinatate, dar nu pot deoarece voi hotilor a ti pătat reputatia oamenilor cinstiti care muncesc din greu sa puna ceva pe masa. Du te la muncă, lasă hotia.

| ToKen a răspuns:

La un moment dat. Cand nu se asteapta.

| Idris a răspuns:

Ai un prieten sau tu vrei sa te apuci de asa ceva si vrei sa afli ce sanse sunt sa fi prins? Indiferent ca e prietenul tau sau esti tu cel in cauza este sigur ca vei fi prins, daca nu azi, maine, poimaine, la un moment dat vei fi prins pentru ca ulciorul nu merge de multe ori la apa. Pe langa cip, mai sunt si camere de supraveghere. Parerea mea e sa te focusezi catre altceva, pentru ca nu merita sa iti risti libertatea. Sau poate ca nu stii ce conditii sunt in penitenciarele de prin Romania, acolo unde 1 luna executata se simte ca 1 an executat intr-o tara civilizata din Europa.

| Voro a răspuns:

D-asta mi-e mila de viitorul acestei tari, vai de capul vostru!

| RalucaRallu15 a răspuns:

Va fi prins! Mai devreme sau mai tarziu... Sfătuieștel sa se lase de această "meserie"... e mai bine sa fi cinstit!