| yasmiyasminutza a întrebat:

sunt un prieten al celei care are contul TPU, dar am nevoie de ajutor eu sunt clasa a 11-a acum am fost la scoala in Romania din clasa a 1 pana in clasa a 8-a si in clasa a 8-a m-am mutat in Italia la scoala si sunt aici de 4 ani cu parintii mei si acum as vrea ca sa ma mut inapoi in Romania pentru ca aici mi-e tare greu si nu stiu cum pot sa ma mut ca sa nu mai trebuiasca sa repet din nou clasa a 8-a, ce pot face, vreau neaparat sa ma mut dar cred ca la Timisoara? Funditaa

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa aduci toate actele scolare din Italia, le traduci in limba romana la un traducator autorizat, legalizezi semnatura traducatorului, adaugi adeverinta de absolvire a 8 clase si apoi depui o cerere si dosarul la ISJ din judetul tau de domiciliu. Acesta trimite dosarul la MECTS la Comisia pentru echivalarea studiilor. Abia apoi te poti inscrie la un liceu din Romania, la clasa care urmeaza conform echivalarii.

| Megatron72 a răspuns:

Te duci la un liceu din Timisoara, le spui ca doresti sa te inscrii, aduci actele care sa dovedeasca ca ai facut clasele 9-10 in Italia si nu vad care ar fi problema...