| elia01 a întrebat:

Am o problema.
Din cauza mutărilor, am schimbat aproape 11 scoli. Fiind schimbate mai mult în străinătate...(Franța Italia)
Când a trebuit sa intru în clasa a 8. a, am intrat cu câteva zile de întârziere și am făcut doar 6 luni. Din cauza mami mele nu am mai continuat și uite asa am pierdut anul din cauza călătoriei mele cu familia în România
Apoi. A trebuit sa repet clasa. Dar de data asta a fost în Italia.
Din alte probleme. Usor ușor a început sa nu.mi mai placa scoala lipseam din ce în ce mai mult iar mama nu știa. Am luat bataie etc
Apoi iar m.am intors în România
Și tot nu m.a lasat mama mea sa merg la scoala tot din motivul ca nu sunt la același nivel cu acești țărani
Acum sunt în Franța cu tatăl meu.
Mama e în România. Iubitul meu este tot în România
Eu normal în septembrie ar trebuii sa intru în a 10. a
Dar tata vrea sa ma dea în a 9.a
Eu ce pot sa fac? Parintii ma forțează sa merg desii nu mai vreau sa repet încă un an. Și mai ales în Franța. Eu vreau în România...dar parintii sunt greu de convins.....nu mai știu ce sa fac
Știu ca este greun fără scoala.dar eu cu iubitul meu planuisem sa fugim undeva......si sa scap de familia asta neglijenta care ma tratează cu atata indiferenta.
Ei cred ca dacă ma dau iar la scoala va fi totul ok.

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Salut! Nu știu dacă te ajută cu ceva dar am schimbat mai mult de 11 sisteme educaționale diferite: Olanda, Franta, Germania, Romania, SUA, Canada, Japonia, Qatar, homeschooling, etc. Inițial credeam că sistemul e important, țara e esențială, bla-bla-bla. Apoi mi-am dat seama că aceleași lucruri le învățam și în România și în avion și într-o cameră de hotel și oriunde altundeva pentru că lucrurile astea depind de noi. Dacă nu vrei să înveți o anumită materi, nimeni și nimic nu te va ajuta sau motiva. Asta cu fugitul cu iubitul de familia neglijentă las-o pe mai târziu, după vreo 19 ani când începi să conștientizezi cât de cât cum se câștigă banul. Familia era neglijentă dacă te lăsa la vreo rudă îndepărtată și nu te sunau cu zilele. Ar fi trebuit să fiu de mult timp fugită de acasă dacă luam în seamă toate deplasările părinților mei sau mutările astea dintr-o țară în alta. Sunt doar ocupați, vorbește cu ei. La un moment dat vei aprecia cu adevărat tot timpul petrecut cu ei. Numai bine!