| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, vă cer şi eu o părere, oare dacă am carnet/card de sănătate de asigurare, am dreptul la serviciile medicale din oricare oraş-spital sau analize, investigaţii ceva? Aş vrea să merg mâine la spitalul judeţean din Constanţa pentru problema pe care o am cu durerea de burtă care o am de vreo 6 zile. Dacă mă duc şi prezint carnetul/cardul de sănătate mă ajută la ceva? Mulţumesc

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără trimitere, mergi degeaba sau plătești de te usucă ăia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, acest card este valabil pe teritoriul României la toate instituțiile medicale de stat și la cele private sau la medicii cu practică privată care au contract de colaborare cu CASS.

| Catrice a răspuns:

De card e nevoie peste tot.
E valabil dacă ai asigurare medicala.

| Nirvanaaa a răspuns:

Oricum ai nevoie de card dar ai nevoie și de bilet de trimitere de la medicul de familie ( și bănuiesc ca e in orașul tău). Doar dacă trebuie sa fii văzut in regim de urgentă atunci merge doar cu cardul de asigurat.

| andreea350dum explică (pentru Nirvanaaa):

Da de urgenţă

| Nirvanaaa a răspuns (pentru andreea350dum):

Atunci e in regula. Sa nu uiti cardul ca sa dovedesti ca esti asigurat.