| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa trimit un colet.Ce date imi trebuie? Numele persoanei,adresa si imi trebuie si codul postal?
Si trebuie si datele mele(nume,adresa, tara/judetul/orasul).
Ce date imi trebuie? Si cand il pun la posta cum ii zic doamnei/domnului, ca nu vreau sa plateasca persoana respectiva la ridicarea coletului?

Răspuns Câştigător
| sosostore a răspuns:

Destinatar (pers la care trimiti) : nume prenume, localitate judet, strada numar, bloc, sc, ap, trebuie sa fie toate datele complete pentru a putea sa ridice coletul, la fel si la expeditor(adica tu) codurile postale se gasesc usor pe net. la posta zici ca doresti sa trimiti un colet fara ramburs. si o sa platesti pana in 10 lei. o sa iti dea o foiaie sa completezi. nu e greu

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cu el la oficiul poștal și vei primii toate informațiile privind expedierea coletului, adresa ta și a destinatarului, prețul expedierii, etc.
Coletul să fie cât mai bine ambalat.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de nume, adresa si cod postal si alt tau si al destinatarului. La posta zici ca vrei sa platesti tu transportul si nu vrei ramburs