| andreeadragutza22 a întrebat:

Buna tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru! Care e explicatia dintre un vapor si un submarin de exemplu de ce sta vaporul deasuprea apei si submarinul dedesuptul apei? si cum cine imi spune dau fundita neaparat azii vreau raspunsuricryingsi de exemplu un vapor un titanic are o gramada are o geutate imensa si cum sta deasupra apei si submarinul cum sta dedesuptul apei? cine imi da explicatia?

Răspuns Câştigător
| axelmatei a răspuns:

Datorita greutatii big grin ii construit in asa fel incat are o limita de greutate si la greutatea aceea vaporul ori nu pluteste si se scufunda ori submarinu cade in gol big grin + ca submarinu are niste rezervoare de aer si o greutate enorm dar sunt calculate in asa fel incat sa nu fie nici prea mult aer sa pluteasca nici prea multa greutate sa se scufunde de tot big grin inveti la fizica asa ceva big grin

4 răspunsuri:
| inginer a răspuns:

Tu n-ai parinti sa ii intrebi? Sau ti-e rusine de ei, ca ar trebui deja sa stii asta...

| buburuzul a răspuns:

1. flotabilitate
2.ambele au o structura care le permite sa pluteasca. submarinele au niste camere care se umplu cu apa pentru a se scufunda. in momentul in care vor sa iasa la suprafata niste motoare puternice golesc acele incaperi eliminand apa, facand astfel submarinul sa se ridice.
vaporul nu pluteste datorita marii cantitatii de aer pe care o are etansata.ai vazut titanicul cand s-a lovit si s-a facut gaura, aerul a iesit din acele camere si a fost ca si un submarinhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vapor sunt oamaeni si vaporul ieste forte greu si sumarinul ie ferte greu de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pulame o tine la suprafata