| StamateDaria a întrebat:

Bună,unde pot face cerere pentru a avea stâlp de iluminat pe strada? Strada este publică doar ca se înfundă și până acum văd ca nu s-a deranjat nimeni sa facă lumină pe strada asta.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 solutii:
1. Depuneti o cerere la primarie
2. Adunati banii (cei interesati din strada) si montati o lampa solara stradala, pe o teava lunga (6-8m) si groasa (1-2"), prinsa in beton (0.5-1m). Costul nu este mare, necesita doar un pic de munca si pricepere.
.

| Korkodeln a răspuns (pentru Bula):

Bula a zis bine 1), mergeti la primarie si instistai, acum ca se apropie alegeri, dar 2) e periculos, se lasa cu amenda si proces daca instalati chestii fara autorizatie pe domeniul public (au fost necajititi care si-au asfaltat strada singuri si au fost trimisi in judecata).
Daca totusi luati o initiativa privata ca sa fie niste lumina, instalati stalpul in curtea cuiva langa gard.

| Alexalex1000 a răspuns:

La primărie.