| viata0delash a întrebat:

Buna, URGENT...sunt in Bucuresti in statie de autobuze si nu am bilet. Pe alaturi nu e nici un ghiseu de unde as putea procura. Sunt din Iasi si am legitimatia de transport studentesc si abonament tot pentru Iasi. Ce, si cum sa fac?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Intreaba prin jur oamenii, poate iti vinde cineva un bilet sau macar iti spune de unde poti lua

| viata0delash explică (pentru Adry05):

Mersi, cam putina lume pe aici. Vad ce imi va zice soferul, daca imi va deschide geamul?

| sabinaca a răspuns (pentru viata0delash):

Soferii de ratb nu sunt cele mai prietenoase persoane si ei nu sunt disponibili calatorilor.

| sabinaca a răspuns:

La ce tip de autobuz te referi? Ratb sau unul ce face un traseu in afara Bucurestiului?

| viata0delash explică (pentru sabinaca):

Da, 301. Sunt langa gradina zoo

| sabinaca a răspuns (pentru viata0delash):

Nu ti-am putut raspunde in mesaj, dar iti scriu aici. Daca iei Ratb-ul, trebuie sa cumperi cartela si sa adaugi calatorii pe ea. Acest lucru se poate face doar de la un ghiseu al ratb-ului. Daca te urci fara cartela +"compostarea" calatoriei in autobuz si vine controlul, poti primi o amenda de 50 de lei. Cartela stiu ca era in jur de 5 lei si calatoria 1.30 lei, nu sunt sigura daca s-au mentinut preturile. Daca nu este nimic in zona incearca sa intrebi trecatorii, am fost in situatia asta si iti vor raspunde, trebuie doar sa-i abordezi cu un zambet si "Scuzati-ma ca va deranjez cu o intrebare", si asa sigur vei ajunge la un ghiseu ratb. Sper sa rezolvi problema in timp util.