| PavelMagelan a întrebat:

va rog imi puteti explica 1, 2,3 conditional la engleza pentru ca voi da test si nu am inteles, va rog mult! FUNDa

1 răspuns:
| Andi196 a răspuns:

Conditionala 1 exprima o actiune reala pe care o faci in prezent..de exemplu. Daca imi spui tema, nu voi lua 4
conditionala 2 exprima o actiune ireala in prezent...gen,daca mi-ai fi spus raspunsurile as lua 10
conditionala 3 exprima o actiune ireala in trecut, ca de exemplu : daca mi-ai fi luat o pizza, nu mi-ar mai fi fost foame. Ai inteles acum?