| KingOfShadow a întrebat:

Buna TPU
imi puteti explica si mie o lectie ca nu am inteles-o la engleza si e importanta. am primit if close first time si conditional 2nd type ex marrry would buy the book if she found it
imi puteti explica cum am format?

Răspuns Câştigător
| DarkJoice a răspuns:

Pai, ambele fraze sunt conditionale. La conditional ai 3 tipuri. Tu ai facut doar doua. La conditionala de tipul 1, in prima propozitie folosesti timpul prezent, iar in a doua propozitie folosesti viitorul cu will.
ex: If I see you, I will tell you.-type 1
La conditionala de tip 2 folosesti, in prima propozitie trecutul simplu, iar in a doua forma de trecut a lui will, adica "would".
ex: If I wasn't I, I would like to be Celine Dion.-type 2.
Sper ca te-am ajutat. Pupici!

1 răspuns: