| andreea8pogner a întrebat:

Buna vreau sa pun si eu o intrebare, eu sunt austriaca dar stau de aproape 8 ani an romania si de vreun an am prieten tot din austria dar a fost casatorit si are un copil cu aceea femeie si legile sunt asa la noi daca tu vrei sa divortezi si fosta sotie nu vrea trebuie sa astepti 3 ani si se divorteaza automatis iar pe copilul lui nul mai poate vedea nici o data zicea de la tribunal cal poate uita pentru ca fosta lui femeie nul lasa si daca ea nu e de acord legea nul lasa sa viziteze copilul. nu pot sa anteleg legea din tara mea e mai buna legea an romania. ce credeti despre legea mea? puteti spune ori ce nu ma supar. multumesc

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Siner nu e bine sau asta e parerea mea dar si aici in RON de multe ori nu poti vedea copilul desi platesti pensie. si daca e o persoana cu care nu poti sa dai la pace. te zbati degeaba nu respectas legea si gata. lasi sa creasca copilul si apoi incerci sai spui care a fost motivul, Daca intelege bine daca nu asta e viata.

1 răspuns:
| multimoak a răspuns:

Motivele de divort din legea austriaca sunt de 3 tipuri:
a. Intelegere mutuala, divort prin acord
b. Culpa
c. Separare de trei ani, in anumite cazuri 6 ani.
Nu am gasit nimic care sa spuna ceva despre vizita copilului, dar daca este intr-adevar cum scrie acolo, nu ai ce face. Cu legea nu te poti impotrivi si daca stam bine si ne gandim, ei nu se despart nici de comun acord, nici din culpa cuiva, ci pur si simplu ca nu mai vrea unul din soti.winking
Cei 3 ani sunt plasati pentru o a doua sansa de reconciliere, data fiind cazul ca cel care ia initiativa de despartire nu are nici o dovada ca cei doi nu se inteleg.
E mai greu cu partajul copilului dandu-se parte de alegere doar mamei, dar acum depinde de varsta copilului,winking
In Romania :
Desi reglementarea actuala este in sensul de a nu enumera motivele de divort, in practica judiciara au fost considerate motive temeinice de divort :
- refuzul nejustificat al unuia dintre soti de a locui impreuna cu celalalt sau parasirea fara temei a domiciliului conjugal;
- infidelitatea unuia dintre soti;
- atitudinea necorespunzatoare a unuia dintre soti : acte de violenta si alte asemenea manifestari, care au drept consecinta neintelegeri grave intre soti;
- existenta unor nepotriviri de ordin fiziologic, care afecteaza raporturile conjugale;
- existenta unei boli grave, incurabile de care sufera unul dintre soti, necunoscuta de celalalt sot decat ulterior incheierii casatoriei;
- rele purtari de ordin moral, concretizate in fapte evidente de destramare a vietii de familie.

Temeinicia motivelor de divort se va aprecia de la caz la caz de catre instanta de judecata.

Ambele tari au dezvoltat oo lege buna pentru divort, cei din Austria, in cazul in care nu justifica exact motivul sunt amanati cu 3 sau 6 ani pentru o sansa de reconciliere.winking