Întrebare recomandată | cristi76543 a întrebat:

Am fost casatorit 10 ani si de 2 ani sunt divortat pentru ca sotia m-a prins cu alta... Din acea casatorie am si o fata de 12 ani.
Eu sunt impreuna cu femeia care a fost amanta mea.
Fosta mea sotie s-a mutat in alta tara iar fata a ramas cu mine.
Fosta mea sotie a venit in tara si i-a spus fetei nostre de ce am divortat, cand fata mea a aflat a vrut sa se omoare dar a scapat doar ca si-a pierdut memoria.
Eu si fosta mea ne-am hotarat sa nu ii spunem ca am divortat sa ii spun ca suntem o familie si ca ea si-a pierdut memoria intr-un accident.
Credeti ca e bine sa ii ascund adevarul?

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pentru moment, ar fi indicat sa va purtati ca si cum nimic nu ar fi intamplat.
Pentru binele copilului, trebuie facut tot ce va sta in putinta ca acel copil sa redevina ce a fost odinioara.
Consultati un medic specialist in psihologie/psihiatrie si vedeti ce va sfatuieste...
Sanatate multa ingerasului vostru!

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa discuti cu un profesionist, adica un psiholog sau psihiatru, pentru ca, aici, pe acest forum nu sunt specialisti, marea majoritate sunt copilasi sau adolescenti iar raspunsurile lor ar putea face mai mult rau decat bine.
Ma rog, nu este cazul meu, dar tot nu ma pot baga intr-o situatie atat de delicata ca a ta!
Cauta pe internet, un site medical, unde poti cere sfatul unui expert.

| LoveSleep a răspuns:

Câți oameni cretini pe metru pătrat.
Cum crezi că poți să minți o persoană care vă cunoaște, că voi sunteți încă împreună? Adică, în timp ce ți-o tragi cu tipa aia de la birou, maică-sa o să-i zică că ajuți săracii, de-aia lipsești? Crezi că n-o să vadă lipsa aia de înțelegere și respect? Crezi că n-o să vadă scârba din ochii lu' maică-sa când o să te privească? Crezi că o să puteți sta la masă cu toții să faceți glume? Și în ultimul rând, crezi că n-o să afle până la urmă?

Ai 2 soluții.
1. Îi explicați frumos, cu calm, amândoi, situația.
2. "Deveniți" din nou o familie. Dacă considerați că ea e mai importantă decât căcaturile voastre, eu zic că puteți face un efort. Ea e încă persoana cu care te-ai căsătorit și invers, nu ar trebui să fie atât de greu.

| h3r a răspuns:

Momentan, fiica ta are nevoie de un consult psihologic și mai ales, de părinții ei aproape.
Discutați și fiți pregătiți, își va aminti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Absolut deloc nu e corect moral sa faci asa ceva. Poate nici nu e nevoie daca nu intervin intrebari presante despre asta. Cauta o modalitate diplomatica si inteleapta de a rezolva altfel decat sa fie mintita sau cel mult minte-o prin omisiune. - Eu sunt tata, ea e mama si cam atat la inceput. Poate nu e nevoie imediat de multe explicatii. E greu de spus cum e de facut pentru ca nu stie nimeni cum vor evolua lucrurile acolo intre voi, depinde de situatie. E clar ca sunteti amandoi intr-o situatie dificila dar nu, eu unul nu as minti pe nimeni mai ales copilul. Iti pierzi credibilitatea indiferent ce ai crede ca ai castigat in prima faza, in momentul in care va afla adevarul ( inevitabil ) se va simti pierduta si nu e ok. Adica se va simti tradata de 2 ori cand afla adevarul. Poate e bine sa vorbesti si cu doctorii de acolo unde a fost in spital sau cu un psiholog. Sincer mi-ai pus mie o piatra pe inima, nu pot sa-mi imaginez ce inseamna pentru voi. Ai un copil foarte sensibil, ar trebui lucrat la asta.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci e mai bine sa ii spuna inca o data ca a inselat, sa mai aiba o criza? Asta da logica.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu a spus nimeni ca trebuie sa se spovedeasca despre toate amantele trecute si viitoare nimeni. Faptul ca sunt divortati este evident, la asta m-am referit, nu poate fi ascuns si nu asta a declansat caderea psihica a tinerei. Un psiholog le trebuie si la parinti nu doar fetei si nu exista vreo unul care sa te invete sa minti ci poate cel mult sa nu spui lucruri in plus la momentul nepotrivit.

| Lawliet14 a răspuns:

Ai fost un sot si tata de nimic! Sa ceri ajutorul unor specialisti, terapeuti probabil.

| Jorah a răspuns (pentru Lawliet14):

Aprob.

| AliGab a răspuns (pentru Lawliet14):

Un sot bun de nimic a fost, dar de unde sti tu ca nu a fost si ca nu este un tata bun?

| UnBroken2016 a răspuns:

Da, ai face bine sa ii ascunzi adevarul. Daca tot te mananca in fund, ii puteti spune din nou peste cativa ani cand e mai matura si poate intelege mai bine chestiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o persoana matura banuiesc(si ma refer aici la psihic, nu doar fizic) deci cel mai bine ar fi sa asculti sfatul @Grettei, adica sa vorbesti cu un specialist!

| 6684464 a răspuns:

Da.
Nu-ti poti da seama si singur? Daca fetita aproape a murit din cauza(sper) aflarii vestii, tu vrei sa-i mai spui o data? Poate merge pe fotoliul rulant data viitoare.
In plus copiii sunt foarte inventivi, deci este posibil sa se prefaca amnezica ca sa va comportati parinteste cu ea.
In orice caz, ideea este ca trebuie sa ii ASCUNZI adevarul.

| Seven07 a răspuns:

Vezi care e treaba? Totul aici e din vina ta, aveai o sotie, aveai un copil, ce ti-a trebuit sa umblii cu alta? Nu stiu dar in locul tau eu m-as duce singur la prima sectie de politie si le-as spune "Arestati-ma am distrus viitorul ficei mele, mi-am distrus copilul ". Cum te mai suporti? Sa vorbesti despre asta atat de calm pe un site ...Sincer, moartea pentru cei ca tine e o pedeapsa prea usoara.

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns:

Eu cred ca mai bine sai spuneti adevarul, mai bine sa auda adevarul de la o persoana apropiata decit pe urma cineva care stie sai spuie.Ea daca o sa afle de la alt cineva o sai fie mai obijditor pentru ca nu ia-ti spus adevarul

| DevilNight01 a răspuns:

Aproape toti stie vorba asta si e adevarata adevarul mereu se afla deci posibil ca oricand sa isi reaminteasca de asta e posibil sa fie doar ceva temporar cu pierderea memoriei... deci oricum o sa se afle adevarul cumva acum faci ce vrei

| AnneyAnney2005 a răspuns:

Decat sa repeti greseala si de data aceasta sa nu o mai poti opri mai bine nu spui nimic ci doar ca mama ei e plecata in alta tara pentru a lucra.