| Dąphnne_Piticaa_1986 a întrebat:

Bună!! Vreau sa va întreb ceva. Deci.În luna mai împlinesc 14 ani și pana acum nu am mai călătorit nicăieri și nu am pașaport. în vacanta de vara vreau saec în Franța pentru cam o luna cu verișoara mamei mele. deci eu nu am avut pașaport.. Și vreau sa știu dacă pot călători cu buletinul și procura de la parinti. Sau sa-mi spuneți alte acte. sau dacă este nevoie sa mai fac și pașaport. ..Va mulțumesc pentru raspuns! ❤

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calatori cu cartea de identitate si declaratia notariala autentica a ambilor parinti. Nu este nevoie de pasaport si nici de alte acte.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială ( NU este "procura" ) în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!
Poţi călătorii în Franţa dacă ai C.I. ( sau Paşaport ) valabile.

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!