| llleo a întrebat:

Daca cineva mi-a furat telefonul, mai am cum sa fac ceva cu politia sa il recuperez daca l a vandut sau l a amanetat faptasul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune plangere penala pentru furt si o sa afli daca politia va face sau nu ceva.
Daca gasesc faptasul si se dovedeste furtul vei recupera macar contravaloarea telefonului, daca acesta nu mai poate fi gasit.

| Violleta2022 a răspuns:

Spui ca ala de ti-a furat telefonul iti este prieten deci mergi al politie si spune-le cine ti-a furat telefon, dandu-le adresa si numele persoanei.

| Wr3nch a răspuns:

Daca avea find my device pornit il poti gasi daca ti minte numele si parola de la cont

Android

https://www.google.com/android/find?u=0

Iphone

https://www.apple.com/icloud/find-my/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

La iPhone este un serviciu util pentru că odată blocat în cloud, pai blocat rămâne forever. Merge deblocat doar sa înlocuiască placa de baza care nu este deloc piesa ieftina. Doar proprietarul telefonului poate activa din nou telefonul.

La android în schimb poate fi depistat doar dacă are locația activă, pe unele dispozitive trebuie sa fie și datele pornite. Merge și blocat de la distanta, dar nu are securitatea unui iPhone. La oricare service, pentru 70-100 lei, îl poți debloca fără probleme. Asta este, din păcate, android.

| mentholinks a răspuns:

Sanse exista dar sunt mici.

| Lukasssz a răspuns:

Ai avut locatia on?