| Rassistischen_Deutsch_1980 a întrebat:

Am o pb cu memoria ram.Am un pc DualCore Intel Core i5-650, 3466 MHz (26 x 133)
placa de baza MSI 2A9Ch,o placa video NVIDIA GeForce GTX 650 (2 GB), si 4 giga ram (2 placute de 2 giga fiecare).Am cumparat de curand 8 giga de ram (doua memorii de 4 giga fiecare).Le-am scos pe cele de 4 giga si le-am pus pe acestea.Imi porneste pc-ul, iar dupa 2-3 secunde se stinge, si iar se reaprinde, singur.imi poate spune cineva de ce nu merg cei 8 giga de ram? din ce stiu am vazut la palca de baza ca maxium de ram acceptat e 16 giga.Memoriile sunt ambele si cele de 4 giga si cele de 8 DDR3. Cele noi sunt Kingston 4GB, DDR3, 1333MHz, Non-ECC, CL9, 1.5V, LowProfile 2 bucati.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.findlaptopdriver.com/msi-2a9ch-specs/
sunt specificatiile. Nu stiu exact cum arata bios-ul de pe el, ca sa-ti pot spune daca merge ce zici tu sau nu. Incearca si la un amic, sa vezi poate ramii sunt de vina (putin probabil, dar merita sa incerci). In unele cazuri am auzit de incompatibilitatea frecventei procesorului cu unele placute de ram, dar personal nu am intalnit asa ceva. Daca teoretic sau practic sa poate asa ceva, si ai si alt procesor, incearca si cu alt procesor, poate iti functioneaza.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca variantele:
Sa pornesti doar cu 1 placuta, incercand ambele slot-uri (sau unul din cele 4 daca are 4 slot-uri).
Incearca placutele in slot-uri diferite.
Incearca-le si pe alt calculator sa vezi daca functioneaza.
La ce detalii ai dat, ar trebui sa mearga, sunt pe frecventa corecta, si placa suporta maxim 16 gb, deci ar trebui sa mearga.

| Rassistischen_Deutsch_1980 explică (pentru CM7YRE):

Mie mi se pare ca maximum acceptat e 16 giga.Problema e ca nu gasesc o ducmentatie a placii de baza..MSI 2A9Ch..alticneva spune ca e vb de voltaj ce trebuie schimbat de prin bios...nu stiu ca nu ma pricep f bine

| CM7YRE a răspuns (pentru Rassistischen_Deutsch_1980):

Http://www.findlaptopdriver.com/msi-2a9ch-specs/
sunt specificatiile. Nu stiu exact cum arata bios-ul de pe el, ca sa-ti pot spune daca merge ce zici tu sau nu. Incearca si la un amic, sa vezi poate ramii sunt de vina (putin probabil, dar merita sa incerci). In unele cazuri am auzit de incompatibilitatea frecventei procesorului cu unele placute de ram, dar personal nu am intalnit asa ceva. Daca teoretic sau practic sa poate asa ceva, si ai si alt procesor, incearca si cu alt procesor, poate iti functioneaza.