| Brastuler a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa aflu dacă as putea pune un banner pe un gard al unei proprietăți private(cum ar fi gardul casei unui prieten sau chiar gardul propriei locuinței)
Am căutat pe internet dar am găsit doar pe spațiu public si as dori câteva detalii dacă se poate despre acest subiect atât pe spațiu privat cât si public!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Citeste legea care reglementeaza acest lucru, este vorba despre Legea nr. 185/2013 privind amplasarea şi autorizarea mijloacelor de publicitate

https://lege5.ro/......ublicitate

gasesti toate detaliile in ea

eu fugitiv am gasit in aceasta lege, la CAPITOLUL IV Reguli generale privind amplasarea mijloacelor de publicitate

Art. 13. -

(1) Publicitatea este permisă atât pe domeniul public sau privat al statului şi al unităţii administrativ-teritoriale, cât şi pe proprietatea privată a persoanelor fizice sau juridice, cu respectarea prevederilor legale în vigoare.

(2) În cazul construcţiilor-suport pentru mijloace de publicitate, indiferent de regimul de proprietate al imobilelor pe care sunt amplasate, este obligatorie afişarea de materiale publicitare pe întreaga perioadă de menţinere în amplasament a acestora.

(3) În situaţia în care proprietarul construcţiei-suport pentru mijloace de publicitate nu are contracte de publicitate în derulare, va afişa materiale privind propria activitate sau materiale privind campanii educaţionale, umanitare, sociale, culturale de interes public.

Mijloacele de publicitate care se amplasează în zona drumurilor publice se autorizează şi se execută cu respectarea prevederilor actelor normative în vigoare privind regimul drumurilor şi circulaţia pe drumurile publice, ale normelor tehnice privind proiectarea şi amplasarea construcţiilor, instalaţiilor şi panourilor publicitare în zona drumurilor, pe poduri, pasaje, viaducte şi tuneluri rutiere, precum şi ale legislaţiei ce reglementează domeniul public şi regimul proprietăţii.

recomand sa citesti si art. 15 de la acelasi capitol care spune cand sunt interzise aceste mijloace de publicitate

| Anonimul151 a răspuns:

Pe spațiul privat nu ai nevoie de nici o autorizație. E spațiul tău. Cumpărat, plătit. Nu trebuie să anunți pe nimeni ca pui banner sau orice.

Un cazul spatiilor de pe domeniul public, vei avea cel mai probabil nevoie de o autorizație de la primărie. Nu știu ce fel de autorizație, dar cel mai bine ar fi sa te interesezi direct la primărie și îți vor spune.