| anonim_4396 a întrebat:

Daca intr-un apartament nu s-a mai locuit 3 ani, gazele au fost oprite. Care sunt procedurile pentru a da drumul la gaze si daca sunt costuri pentru asa ceva?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la un furnizor de gaze cu activitate in localitate si inchei un contract de furnizare, cu aceasta ocazie vei afla si daca exista costuri si cat anume.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Problema e ca proprietarul e plecat din tara. si eu nu stiu daca pot face

| Ioandelasal a răspuns (pentru Viorelaa26):

Credeam ca tu esti proprietar. Daca nu esti nu poti incheia contractul, decat daca ai o procura speciala din partea proprietarului. Acesta poate face procura la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite.

| zilog a răspuns:

Am și eu o umilă idee poate că au fost închise temporal dar constract încă mai există si o sa găsești înțelegere la gaze
mai ales dacă ai contract de inchiriere al acelui imobil
te duci cu contractul de inchiriere la tine
si eventual cu viza de flotant facută pe spatele buletinului la politie să scrie politia că tu locuiești temporal acolo
Si atunci poate găsești înțelegere dacă există deja un contract.
Tu nu ai de unde să știi de ce gazele au fost oprite
poate că au fost oprite pentru că nu a găsit pe nimeni acasă în momentul în care doreau cei de la gaze să facă o revizie tehnică!

| Viorelaa26 a răspuns (pentru zilog):

Trebuia sa aleg alt furnizor de energie si nu s-a facut asta. acum nu stiu sigur daca mai am gaze in acel apartament. Inca nu m-am mutat si nici nu am putuf ajunge sa verific.dar sunt in dubii.

| darrio2007 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Nu tu alegi furnizorul ci proprietarul. Totusi, am dubii in ceea ce spui. Mi se pare ciudat sa nu stii ca aceste chestii le rezolva proprietarul nu tu. Mai ales ca nu spui nimic in a lua legatura cu proprietarul, acolo pe unde este. Nu a mai venit prin tara, de atata timp? Cum te-ai fi mutat chiar daca nu era problema asta cu gazele?

| Viorelaa26 a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru ca e matusa mea, si eu am grija de apartament il mai verific daca totul e in regula. Si curand doresc sa ma mut in oras. Din cauza pandemiei nu a mai resuit sa vina in tara in vacanta de vara.

| zilog a răspuns (pentru darrio2007):

UNII ROMÂNI MAI LOCUIESC ȘI " LA PĂRĂSEALĂ"
Adică sparg o ușă la o casă
intră cu foța acoo și apoi anunță la poliție că ei au găsit casa respectivă abandonată așa că ei s-au mutat acolo pentru că ei nu mai dețin nici o altă locuință
si culmea poliția în loc să îi eutanasieze chiar le dă voie să locuiască acolo în mod legal
ori 5 ani, ori până când vine propietarul, intre tinmp poliția face anchetă socială sa vadă a cui este casa respectivă dacă există moștenitori. iar in cazul în care nu există moșțenitori și omul ășta care a intrat LA PĂRĂSEALĂ adică prin efracție în casa respectivă
a fost la muncă în ultimii 5 ani și nu a făcut fapte cazier prostii.
Atunci este lăsat să cumpere casa respectivă la 20% din valoarea ei in rate prin bancă.

Asta inesamna "LA PĂRĂ SEALĂ "

Si eu cred că el exact în cazul ășta se află a găsit o casă a spart ușa si a intrat aoclo și locuieșțe in casa altuia fără nici un fel de contract acte...

| darrio2007 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Poate fi oricine, nu tu esti proprietarul. Sa-ti trimita o procură.