| BuburuzanGika a întrebat:

Buna ziua. Sunt in Germania de ceva timp și de curând m-am decis sa instalez o antena satelit digi. Am un Pachet plătit deci nu se pune problema. Am instalat reciverul am montat antena însă in privința semnalului nu depășește 40 și calitate 7 si nu pot prinde nici un post nimic. De aceea scriu aici pe aceasta platforma, poate ma ajuta cineva sa rezolv aceasta problema.
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Antena de satelit trebuie sa indeplineasca RIGUROS mai multe criterii, pentru a da semnal suficient de bun. Din acest motiv, antena se monteaza intr-un loc usor accesibil pentru reglaje!
Iata criteriile:
- Antena trebuie sa aiba marime suficient de mare pentru a culege suficient semnal.
Convertorul trebuie sa fie cu castig (dB) cat mai mare.
- Antena trebuie sa fie orientata exact in directia satelitului de receptionat. O deviere de 5 grade poate duce la pierderea completa a semnalului!
- Convertorul trebuie montat si reglat EXACT in focarul antenei, cu "vederea" de-a lungul axului semnalului, dar orientat spre parabola.
- Dupa reperarea semnalului dorit, se finiseaza reglajele antenei (sus/jos, stanga/dreapta), precum si distanta focara si unghiul convertorului
- Se foloseste cablu cat mai scurt si de calitate cat mai buna (exista cabluri speciale pentru receptie satelit). Daca este posibil, sa nu se depaseasca lungimea de 10m intre convertor si receiver!
- La terminarea montarii si a reglajelor, toate suruburile de fixare vor fi stranse, astfel sa reziste chiar si vanturilor puternice (de peste 120Km/h)!

Cel mai indicat este sa apelezi la un specialist in instalarea de antene.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai in zona blocuri sau copaci nu vei prinde nimic, antena trebuie montata pe casa sau pe bloc, altfel nu prinzi, daca stai si la parter sau etaje inferioare adio nu receptioneaza nimic.Ai nevoie de un aparat special cu care se regleaza antena, aparatul i ti gaseste semnalul in 2 minute, fara acel aparat nu vei face nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde ai montat antena? Stai la casă sau la bloc ca nu stiu in Germania cum sunt locuintele.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 36 minute | BuburuzanGika a întrebat:
Buna ziua. sunt in Germania de ceva timp și de curând m-am decis sa instalez o antena satelit digi. am un Pachet plătit deci nu se pune problema. am instalat reciverul am montat antena însă in privința semnalului nu depășește 40 și calitate 7. si nu pot prinde nici un post nimic."

CAT DE DUS ESTI?!?
SINCER
"am montat o antena de satelit" de parca o antena de satelit e multidirectionala, ca la telefonia mobila, sau GPS care "prinde" mai multi sateliti odata ca sa faca triangulatie

TREBUIE sa pozitionezi antena EXACT spre satelitul care emite, pentru ca antenele de satelit sunt SERIOS UNI-DIRECTIONATE, altfel NU MERG

iar in general asta ori se face cu un profesionist, ori iti pui nevasta pe acoperis si urlii la ea (un cm mai sus, unul spre dreapta, etc.) pana gasesti semnalul perfect

| NuCitescNotificari a răspuns:

Mai taie din ele, d-ale dreacu! Sa nu-ti cada in cap vreuna.

| BuburuzanGika explică:

La casa dar antena este montata pe acoperiș. am reglato cu acel aparat de care spuiinsa semnal mai mult de 10 procente nu prinde