Întrebare recomandată | dgvjjkjll a întrebat:

Buna ziua TPU! Am in bloc o doamna in varsta careia ii fac ocazional cumparaturile. M-a rugat ca maine sa ii cumpar esentialul pentru luna aceasta din cardul social emis de guvern, doamna are probleme locomotorii, motiv pentru care imi va da cardul si buletinul sau in caz ca este nevoie sa il prezint. Problema este ca eu nu stiu ce ii pot cumpara de acest card. Internetul este plin de pareri impartite, ba ca doar paine, oua, ulei, zahar, faina si carne sau orice produs alimentar, important fiind ca bonul sa nu contina produse care nu sunt de origine alimentara. Pe lista sa gasesc legume, fructe, bulion, pateuri... un bax de apa, ceai pe langa altele. Doar produse alimentare dupa cum am mentionat. Este in regula? Va rog daca imi poate spune cineva care a utilizat un astfel de card ce se poate cumpara. multumesc

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Doar alimente! Daca valoarea alimentelor depaseste 100 de lei va trebui sa iti dea si PIN-ul care se afla in plicul primit.
Repet, doar alimente!
Desi cam toate magazinele acepta plata cu cardul, e bine sa intrebi inainte.
Pastreaza toate bonurile emise.Socoate banii cheltuiti ca sa stii cand sa te opresti.

| Dismally a răspuns:

Nu ai nevoie de buletin doar de pin, ala cred ca il gasesti in plicul in care a venit cardul. Poti cumpara alimente, orice inclusiv conserve, legume, dulciuri suc etc.