| Alecs021 a întrebat:

Buna ziua TPU.asa avea câteva nelămuriri si as vrea daca stiti sa ma ajutati cu niste informatii.eu locuiesc cu părinții in CURTE.Ei au casa lor.iar eu am casa mea in aceași curte(in oras).nu am acte pe casa, dar locuiesc la aceeași adresă.m-ar interesa sa stiu cam cat costa sa mi faca părinții acte pe căsuța mea (1camera.baie bucătărie. )? si cam cat ma costa si in cat timp sa mi trag separat apa gaze curent.etc.am uitat sa specific ca in prezent am toate utilitățile trase de la părinți din casa la mine in casa.si pana acum plăteam utilitățile împărțite în 2 cu părinții.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii pot sa-ti faca donatie pe casa si terenul aferent, printr-un contract de donatie, incheiat la un notar public. Costul donatiei depinde de valoarea imobilului (casa si terenul aferent). Aceasta se poate face destul de repede, daca acea casuta a fost construita legal, cu autorizatie de construire.
Cat priveste utilitatile depinde de cat de repede se misca cei de la electrica, gaz si apa, poate dura o luna sau chiar mai mult.

| Alecs021 explică (pentru Ioandelasal):

Părinții vrea să-mi facă acte dar nu prin donație.contract de întreținere. ceva de genul.adica după ce mor ei să rămân eu proprietar

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alecs021):

Da, se poate face si contract de intretinere.

| Alecs021 explică (pentru Ioandelasal):

Păi cat costa asta ma intereseaza

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alecs021):

Costul nu este unul fix, este in functie de valoarea imobilului. Il afli exact ducandu-te la notarul public unde urmeaza sa inchei contractul, acesta trebuie incheiat in forma autentica.
De asemenea, orientativ, poti calcula si tu costul socotit la onorariul minim notarial, cauta pe internet calculator onorarii notariale si completezi datele cerute.