caramela
| caramela a întrebat:

Buna ziua tuturor! as vrea sa intreb daca are cineva masina de spalat automat tip Artic, si sa imi spuna de ce nu mai ia apa masina, am umblat la filtru, e curat, alimentarea este ok, cuva in gol merge, dar nu ia apa, stie cineva sa ma informeze? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| TommyMiller a răspuns:

Daca ai dat drumul si la apa si tot nu merge poate fi de vina senzorul care comanda supapa, supapa sau un contact imperfect in circuit

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Orice masina automata are o "pompa" cu ajutorul careia isi ia apa. Poate s-a stricat pompa cu pricina.

caramela
| caramela explică:

Expree11, are presiune la greu apa.sad

| express11 a răspuns:

Apa nu are presiune care trebuie, sau este defecta.

| Zoricutzu a răspuns:

Trebuie vazuta de un specialist care sa verifice:
Masina are un fel de "senzor", ceva gen plutitor care daca ajunge la un anumit nivel al apei face un contact, si atunci se opreste supapa de admisie apa trebuie verificata si ea daca functioneaza atat sa faca un mic zgomot la actionare cat si sa lase apa sa treaca sau poate e de la programator (vreun contact imperfect).