| Mariacarcei97 a întrebat:

Bunicul meu este in coma de 1 luna si jumatate. Doctorul spune ca este in stare vegetativa și nu mai are șanse de revenire. (Este conectat la respirator )Cu toate astea el da semne de conștientă. Cum e posibil?

16 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Cand medicina alopata spune ca nu mai are ce face poti incerca medicina nealopata.Nu vreau sa-ti dau sperante desarte, doar sa-ti spun ca mai exista o posibilitate neincercata.La ce doctori au mai ramas in Romania as lua in considerare orice sansa.

| Mariacarcei97 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Buna. Mulțumesc de răspuns. As vrea sa te întreb ce este aceea medicina nealopata

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Orice fel de medicina care nu se incadreaza la cea alopata(traditionala adica). Adica acele metode naturiste, holistice, etc...Sunt mai multe alternative.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

In primul rand nu asta inseamna alopat, se refera la tratarea unei afectiuni cu ceva care determina fenomenul opus (tusea cu un antipiretic si cu comprese cu apa rece). Termenul se uilizeaza ca opusul homeopatiei, o tehnica farmaceutica din secolul 19 care trata de exemplu febra cu o substanta care provoaca febra, dar ridicol de diluat. Principiile homeopatiei sfideaza ce se stie la ora actuala despre medicina, chimie, si farmacodinamica, si pusa la incercare nu obtine alte efecte decat cel de placebo, asa cum e cazul multor tehnici de medicina alternativa. Cu siguranta nu vor trezi pe cineva din coma...
Termenul de holistic este un concept fantasy si metodele naturiste sunt inconstante si infidele.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Da? https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Alopatie
Stii ca tratamentele naturiste merg tot pe principiul allopatiei, nu?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Uxellodunon):

Oarecum,sunt ceva diferente intre ele insa, discutia este mai ampla si iese din contextul intrebarii. https://ro.wikipedia.org/......ativ%C4%83

| alin131 a răspuns:

Maria, imi pare rau sa aud ce se intampla cu bunicul tau. Ce poti sa faci si auzi asta de la un om salvat de la moarte de 7 ori este sa te rogi la Iisus Hristos pentru bunicul tau.

Noi nu stim ce se va intampla, dar daca te rogi la Iisus Hristos, El poate sa ii prelungeasca viata bunicului tau, sau sa il ia in Rai.

Roaga-te cu inima deschisa Maria, Iisus Hristos si-a dat viata pentru noi oamenii si ne iubeste mult.

| Alfred0703 a răspuns (pentru alin131):

Du-te cu dumnezeul tau. Nu vezi ca persoana respectiva are nevoie de ajutor, nu de prieteni imaginari. Si ca raspuns pentru intrebare: sunt foarte putine cazuri in care o persoana a iesit din starea vegetativa. Sansa sa iasa din aceasta stare e aproape inexistenta, mai ales in Romania.

| Uxellodunon a răspuns:

Imi pare rau de bunicul tau, dar daca cu adevarat da semne de constienta medicul ar sti mai bine. Creierul lui a suferit leziuni incompatibile cu viata naturala si imtacte au ramas doar cateva functii de baza, asta inseamna stare vegetativa.

| Mariacarcei97 explică (pentru Uxellodunon):

Nu știu ce sa spun. Sunt atât de multe semne pe care ni le da încât nu știu ce sa mai cred.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Mariacarcei97):

Care este boala sau bolile care l-au adus in starea asta? Si ce varsta are?

| Mariacarcei97 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

BPOC se numește. Neglijența doamnei doctor (care probabil va ajunge in instanța pentru asta ) i-au provocat un stop cardio respirator acum 1 luna și jumătate iar de atunci este in coma. Are 77 de ani. Este o boala despre care acea doctorița știa dar l-a neglijat dându-i tratament dor pe 1 luna când acel tratament Trebuia urmat toată viața de când a descoperit boala doar ca dumneaei nu a fost in stare sa îl cheme la control sau, dacă nu era capabilă sa îl trateze sa îl fi trimis altundeva.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Mariacarcei97):

Din pacate nu am auzit de aceasta boala pana acum.Dar tinand cont de cele spuse nu as fi de acord in ruptul capului cu deconectarea de la aparate.Inca odata mi se confirma ca nu prea mai avem medici adevarati ramasi prin tara.

| Catalinaa19 a răspuns:

In primul rand imi pare rau de bunicul tau.
Prin ce anume iti da semne de constienta? O data ce este conectat la un aparat respirator pentru ca este in coma.

| Mariacarcei97 explică (pentru Catalinaa19):

A deschis ochii pe jumate, reacționează la impulsuri, a încercat sa scoată sunete ca și cum ar încerca sa răspundă la ce ii se spunea. Când vorbim cu el parca ne aude, eu nu știu ce sa mai cred.