| Lasatunumele a întrebat:

Cam ce gramaj are un lantisor de aur, si cum aflu cate karate are?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Gramajul depinde de lungimea lantisorului si de marimea zalelor. Poate sa aiba 4-5 grame (unul fin, scurt) sau 500 grame(unul din ala tiganesc, ca de ancora). Numai la bijutier poti afla greutatea. De altfel, si puritatea, tot la bijutier o poti afla, daca nu ai vreo lupa puternica in casa, sa te uiti la marcaj. Dar, in general, la noi, bijuteriile sunt din aur de 14k.

| CrIsTiaи a răspuns:

Gramajul mediu al uni lantisor de aur este de 8grame...Cate carate are poti afla daca te duci la un bijutier...El iti va spune exact ce vrei sa stii