| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce magnitudine ar trebui sa aiba un cutremur care sa darame un bloc din `81?

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde, se ia in calcul intensitatea cutremurului, durata lui, materialele de constructie folosite la construirea lui...

| alexdop21 a răspuns:

Nu e neaparat vorba de magnitudine cat despre intensitatea in timp a acestuia, daca este un cutremur de sa zicem 3 grade pe scara richter si dureaza 20 de sec, Doamne fereste, multe blocuri or sa cada, in schimb poate sa ajunga si la 5 grade si sa fie de 2 sec si sa nu cada, se produce un balans mai mic si cladirea nu se misca asa mult ca si la 20 de secunde, ideea e ca in momentul cutremurului toate cladirile inalte gen bloc incep sa se clatine, unele in fata si in spate, altele in stanga si in dreapta, altele in toate partile, deci roaga-te ca urmatorul cutremur sa nu fie nici mare ca intensitate nici de perioada indelungata

| kayan a răspuns:

Cutremurele sunt cu atat mai periculoase cu cat au loc la o adancime mai mare...

un bloc (indiferent de anul in care a fost construit) poate fi daramat de un cutremur de peste 7 grade pe scara Richter, daca are loc la o adancime mare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

nu este adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destul de mare. Mai conteaza si la ce distanta sub pamant are loc cutremurul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

7, 8 si darama tot cartieru' numai cu blocuri din '81 laughing
xo~ mary