| AlisPretty a întrebat:

In caz de cutremur ce ar trebui un om sa faca?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca locuieste la tara, bineinteles ca trebuie sa iasa imediat in curte cat mai departe de casa.In cazul in care locuieste la oras,la bloc, trebuie sa se adaposteasca sub birou, masa, orice rezistent, recomandat sub tocul usii.Nu se coboara pe scari in timpull cutremurului.

| DimLight a răspuns:

1.nu te panichezi
2.cauti un loc solid langa/sub care sa stai in caz ca o sa cada moloz
3. nu stai langa obiecte ce pot cadea sau se pot sarge, geam, rafturi, etc.
----
daca stai la casa si casa nu e veche poti face ce vrei, sub o masa dar mai bine iesi afara; daca e veche iesi afara dar ai grija la acoperis.
daca stai la bloc decizi daca sa iesi afara doar daca ai in imediata apropiere un loc deschis si nu esti la etaj in rest ar trebui sa stai langa coloana/grinda de rezistenta, daca se darama si aia ai sanse minime sa supravietuiesti oriunde altundeva te-ai afla.
nu asculti sfaturile lui TomistheCat sau vei muri ca prostul fericit ca treci in nefiinta

| acinorev a răspuns:

Sa stai lipit de tocul usii pana trece.

| SLS a răspuns:

Cel mai important sa nu intre in panica apoi sa se lipeasca de tocul usii(la bloc) sa mearga cat mai departe de casa(la tara).

| DamnedDark a răspuns:

1 Sa nu intrii in panica
2 Daca stai la bloc sa nu te puna dracu sa coborii pe scarii
3 Sa stai sub: tocul usii, o masa (daca e rezistenta), un stalp de sustinere, daca stai la casa s-au la parter sa iesi repede afara

| DuncaClaudiu a răspuns:

Daca esti la scoala te ascunzi sub banca

| anonim0006 a răspuns:

Nu ai voie să stai lângă pereți sau lângă tocul ușii.Trebuie să te ascunzi sub o masă, un birou, etc