| DenisaNicoletaG a întrebat:

Stii ce ar trebui sa faci in caz de cutremur?

Răspuns Câştigător
| DragosTD a răspuns:

Mai pe scurt, depinde foarte mult în primul rând de locul în care te afli. Primul lucru - nu te panichezi! Dacă ești în interiorul unei clădiri - nu fugi pe scări sau cu liftul, ci cauți un loc sigur (aproape de structura de rezistență a clădirii, sau lângă un obiect masiv stabil) unde să nu fii lovit de obiecte în cădere (mobilă, geamuri etc.). Dacă ești în exterior, fugi într-un loc cât mai ferit de obiecte/clădiri căzătoare. Și nu strică să îți acoperi și capul cu ceva rezistent.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer nu stiu, as vrea sa nu ma prinda in Romania ca sigur voi muri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da. Sa stau in tocul usii, sub un perete de rezistenta, departe de vitrine, daca-s afara, departe de cladiri...
Dar stii tu, eu stau la munte, iar cutremurele se simt ceva mai putin decat adierea vantului.
Ultimul cutremur din Romania m-a prins intr-o zona de campie, stateam in pat cu castile si n-am simtit nici pe naiba.
La cutremurul din '77 a fost 'nebunie' la mine in oras, mi-a povestit o profesoara ca se clatina lustra... Si atat.

| Drimmero a răspuns:

Degeaba imi iau toate metodele de precautie, daca e unul mare si ala e sa-mi fie sfarsitul,, asta e.
Poate sa cada casa peste tine, sa fii sub daramaturi, dar sa ai intentia sa te refugiezi sub tocul usii.

| Sn4k3 a răspuns:

Merg intr-un loc unde stiu ca e sigur si pot ajunge rapid.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde unde te prinde.
Dacă stai la casă e puțin probabil să se întâmple ceva. Casele, mai ales dacă sunt construcții noi, nu prea au de suferit la cutremurele din Romania care sunt de mare adâncime (100-130km)
La bloc, depinde de bloc. Daca e un bloc vechi cu bulină... nu trebuie sa faci nimic, că oricum nu te ajută orice ai face.
Dacă e un bloc din panouri prefabricate, ai ceva șanse să rămână în picioare. Dacă e un bloc pe cadre de beton armat, ai mai multe șanse, poți să stai sub tocul ușii, dar numai dacă ușa e încadrată într-o diafragmă, altfel stai degeaba.
Dacă te prinde în mașină... te doare în bașcheți.
Dacă te prinde la amantă... primul lucru care o să-ți vină în minte o să fie că asta e pedeapsa divină. laughing

| DenisaNicoletaG explică (pentru Hammurabi):

Se putea sa nu lipseasca amanta de pe lista? laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Păi e cel mai tare loc în care te poate prinde cutremurul. Devi creștin ortodox practicant instantaneu. Și probabil n-o să-ți mai înșeli în veci și de-a pururea nevasta. laughing

| DenisaNicoletaG explică (pentru Hammurabi):

Atunci sa va prinda cutremurul langa aia, legati de gat.

| Hammurabi a răspuns:

Dar de ce ai întrebat chestia asta tocmai în seara asta în care o să fie cutremur? laughing

| DenisaNicoletaG explică (pentru Hammurabi):

E cutremur?

| Hammurabi a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Păi dacă o sa fie și eu scriu aici cu 3 ore și 36 de minute înainte... de mâine o să devin superbogat. laughing

| Hammurabi a răspuns:

Azi noapte au fost 3 cutremure în Vrancea! Acum au anunțat la știri. rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns:

Sa te urci intr-un elicopter si sa zbori, de acolo nu o sa cada nimic pe tine, eventul o sa cada elicopterul, in caz de ceva nu merge bine, sau daca pilotul e incompetent.

| RainmakerX a răspuns:

Da dar nu e ca si cum m-ar ajuta prea mult.

| Nemessys a răspuns:

=)). Eu de cele mai multe ori sunt,, wow, cutremur, asa si?"
Deoarece stiu ca in Romania nu este motiv de panica.
Imi pare rau pentru ca aia la care le sta inima in loc (scuze daca esti si tu asa =)) )

Oricum nu cred ca a existat an scolar in care sa nu vina politia ca sa ne vorbeasca de 100000 de ori despre : cutremure, incendiu si anti-drog.
Dar nici de-al dracu sa vina un psiholog sa ne vorbeasca despre cum ne influenteaza societatea sau sa ne dea sfaturi despre. sau ce trebuie sa facem in caz de. etc. :| Ce stii tu? de alea nu avem nevoie. :P

Nu zic ca alea cu incendiile, anti drog-urile si cutremurele sunt nefolositoare. Dar frate, nu trebuie sa vina in fiecare an. :| Deci deja dupa clasa a7-a alea devin useless ca deja stim, nu trebuie sa mi se repete de 1000 de ori. Insa alea cu anti drog, cam da. Pentru ca degeaba baga nu stiu ce vorbe acolo si incearca sa-i sperie pe cei care consuma droguri ca tot nu se lasa. :) Ba, imi plac oamenii de genu'. Nu le este teama de moarte =)) Bravo lor, respect!

https://www.youtube.com/watch?v=N_bZvdFdfuQ&t=

Am invatat asta cuvant cu cuvant si ultima mea nota la fizica din toata viata a fost 10 datorita acestui video

| DenisaNicoletaG explică (pentru Nemessys):

Felicitari! Punct ochit, punct lovit!

| GoldenZenith a răspuns:

Teoretic, da.

| Superior a răspuns:

Instructiunile alea te vor mor, minciuna. "Daca stai sub tocul usii esti in siguranta" no da dar nu pentru multa vreme, sa nu uit ca grosimea ta ca om e mai mare ca un toc al usii obisnuit. "Adaposteste-te sub masa si asteapta autoritatiile" ahm...doar asta o vad mai obisnuita dar totusi vei muri datorita lipsei de oxigen daca esti ingropat acolo,avand in vedere ca autoritatiile... eh nu mai comentez. Eu as imbraca cele mai groase haine din casa,sa fiu cat mai umflat,incerc sa fug repede pe scari, chiar daca ele cad, dar o fac inainte sa cada, plecand inainte sa se agraveze situatia.
Ar trebui sa fie in fiecare caza un modul de alarma care tipa cand un senzor de cutremere amplasat in zona detecteaza zguduituri anormale, pentru a avea timp sa ne pregatim/evacuam.

| Staind a răspuns:

Sa ma cutremur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iau laptopul (neaparat) si daca imi amintesc si prietena si ies afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar nu si daca m-ar prinde in timp ce fac sex.
atunci o sa cred ca e de vina orgasmul si d-aia se cutremura patul cu mine.

| August99 a răspuns:

Ma duc in parc

| Fumiko a răspuns:

Da

| YellowAngel a răspuns:

Exact nu stiu. Adcia am facut o groaza de prgrame de instructia a muncii la locurile de munca pe care le-am avut. Unele facute in batjocura, doar semnai, altele facute ok, dar cu pareri diferite fata de acest eveniment.
Se intelege; Romania.

| Antonio_Antonio_1981_g4KB a răspuns:

Sa iesi afara la timp, si sa stai in pragul usii daca esti la curte, si la bloc iesi langa ramele usii, si daca nu ajungi la timp afara te bagi sub o masa sau ceva in care sa te acopere. happy