| nicu58 a întrebat:

Cam la ce valoare ajunge o succesiune, la un pret al casei estimat de primarie la 90000 euro?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma de 90.000 euro este cca 387.000 lei(la 4, 3 lei/euro). La aceasta suma onorariul notarului public este de cca 2.150 lei si tariful pentru inscrierea in CF este de 580 lei, deci costul va fi de cca 2.730 lei. Daca au trecut mai mult de 2 ani de la deces, atunci se va calcula si un impozit pe mostenire, de 1% din valoare, respectiv 3.870 lei. Numai bine!