| predaadrian a întrebat:

Cand dau format la partitie(c) imi sterge imi sterge toate programele windows etc sau imi distrugre partitia si raman doar cu (d)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Formatarea in sine implica aplicarea unui sistem de fisiere pe o partitie avand consecinta de a sterge datele de pe disc(partitie). Din punctul meu de vedere asta inseamna formatarea. Stergerea datelor reprezinta doar o consecinta. Totusi, poti converti un sistem de fisiere fara formatare. De la FAT32 la NTFS, de exemplu.
Ca sa instalezi Windows de la inceputul inceputurilor pe un nou hard-disk, acesta trebuie sa fie formatat(sau macar o partitie de pe el) cu un sistem de fisiere folosit de Windows(in ziua de azi cu NTFS). Nu esti obligat sa formatezi mereu o partitie(C-ul) ca sa (re)instalezi Windows. Totusi, se practica asta la (re)instalari "pe curat" pentru ca majoritatea urmareste sa "scape" de "mizeria" de dinainte.

Pe scurt, da, ti-ai cam raspuns singur la intrebare. Doar partitia C e afectata. Nu se "distruge" partitia, ci continutul de pe ea se sterge. Se sterge absolut tot, nu doar niste programe din Windows.
Partitia D ramane intacta.

2 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Dacă pe partiţia C ai windows-ul nu-ţi va face nimic, pentru că-i partiţia activă sau ceva de genu' ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te referi la defragmentare.Daca vrei sa il fragmentezi,ramai fara windows si fara nici un program in calculator.Daca vrei sa il defragmentezi dai click dreapta pe diskul C, propriets/tools/defragmentation. Daca il defragmentezi nu se intampla nimica, doar se misca mai bine. Sper ca te-am ajutat