| B3HappyN0Worry a întrebat:

Când mergi să te înscrii la facultate, tu alegi dacă te înscrii la buget, taxă, ID-FR? Gen, îți poți alege și 2 opțiuni sau chiar toate, și să vezi la care ești admis? Dacă da, trebuie să plătești înscrierea pentru fiecare? Sunt atât de nelămurită.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, pui optiunea respectiva la buget ca optiune si daca vrei neaparat acolo chiar si riscul de a intra la taxa urmatoarea optiune pui optiunea aceea la taxa, daca intri ori la buget ori la taxa tine de media ta in comparatie cu media celorlalti candidati

| AFR81 a răspuns:

Cand te inscrii la o facultate, da, bifezi ambele optiuni pentru a avea o sansa in plus. Dupa aceea, daca nu iti convine, poti renunta. Taxa de scolarizare, daca nu vei intra la buget, vei fi nevoita sa o platesti doar daca te inmatriculezi. Taxa de inscriere o platesti o singura data pentru fiecare facultate. Daca te inscrii la doua facultati, la istorie si geografie spre exemplu, vei plati doua taxe de inscriere.

| sierra1 a răspuns:

" tu alegi dacă te înscrii la buget, taxă"

da, tu alegi cu condiția ca media (criteriile de departajare) ta să-ți permită asta

| Frank51 a răspuns:

Platesti inscrierea doar o data, apoi iti faci o lista cu departamentele in functie de preferinta ta. Poti sa selectezi si taxa si buget la acelasi departament, apoi intrii in functie de medie. Daca vrei sa te inscrii la mai multe facultati diferite, trebuie sa platesti inscrierea pentru fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platesti inscrierea la o facultate, dar tu poti sa te inscrii la toate programele pe care le are. De exemplu, daca facultatea repectiva are 4 specializari/programe, tu pui pe lista: toate optiunile pentru buget, apoi toate pentru taxa. Pentru ca le ia in ordine si conteaza felul in care le pui pe lista, chiar daca ai nota buna si poti intra la toate. Le pui in ordinea in care le vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, la inscrieri sunt voluntari care te ajuta si iti explica in ce ordine sa le pui.