| Vernusio a întrebat:

Cand nu aveti motivatie, va incearca o lene maxima, cum va motivati sa faceti ceva folositor si sa iesiti din starea de "letargie" si sila.Cum va motivati? Sau ce faceti atunci?

Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Motivatia tine doar 10 minute, dupa dispare. Ai nevoie de disciplina, dimineata fa-ti patul, spala-te pe dinti, fa-ti micul dejun, mergi la alergat. Fa din asta un program si tine-l cu strictete. Daca poti face asta poti sa treci si la ceva mai serios. Dupa un timp aceste lucruri vor deveni obisnuinta, nu vei mai avea nevoie de motivatie pentru ca le vei face din reflex. Am eu niste intrebari: Ai nevoie de motivatie ca sa mergi la WC? Ai nevoie de motivatie ca sa te speli pe dinti? Ai nevoie de motivatie ca sa faci un dus? Nu ai nevoie deoarece asa ai fost obisnuit de mic iar in acele vremuri ai facut asta indiferent de chef sau motivatie si acum pare ceva banal. Dupa ce ai terminat de facut acele lucruri dimineata, vei avea un mic sentiment de mandrie iar dupa ce trece ziua si urmeaza sa te culci, realizezi ca ai fost mai activ pentru ca ai alergat, esti curat pentru ca te-ai spalat/ ingrijit si nu in ultimul rand te intorci in patul pe care chiar tu l-ai facut in dimineata respectiva. Sunt lucruri poate pentru unii stupide dar incet asa devii disciplinat, de asta chiar daca nu am prins acele vremuri mi-as dori sa se faca din nou armata obligatorie, acolo nu vei spune comandantului: Pai stiti, eu nu am chef! laughing

3 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Vad ca ai extrem de multe intrebari. Unele chiar se repeta.
Ce te motiveaza sa stai pe TPU si nu sa faci ceva util? Pentru intrebarile astea (toate stupide) nu ai lene maxima? Energia asta, canalizeaz-o spre ceva util.

| udrescuf a răspuns:

Ca unele lucruri (teme) nu se fac singure. Si daca stai degeaba bani nu vin singuri. happy

| alethoth a răspuns:

Imi amintesc ca nu-mi mai da mama bani sa ma duc prin oras.