| bleakk a întrebat:

Cand trebuie sa livrezi si sa plasezi un colet,de exemplu la cei de la FanCourier, iti da chitanta tie ca expeditor?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ti se da una din copiile foii de expeditie.

Daca tu esti cel care plateste expeditia ca expeditor primesti un bon fiscal, am impresia ca cei de la Fan nu mai folosesc chitantiere fiindca eu asta am primit data trecuta cand am luat un colet, bon fiscal pe care e trecut si numele celui de pe masina. Revenind la expeditie, daca trimiti cu plata ramburs atunci doar destinatarul va primi bonul fiscal. Si exista doua metode de ramburs - cu ramburs fizic, un curier iti va aduce fizic banii inapoi, sau cu plata in cont colector, dai un cont bancar si curierul va depune banii primiti de la destinatar in el (costa mai putin).

O livrare de maxim un kg cu ramburs fizic costa insa 32 de lei si una cu ramburs in cont colector 26. Preturile sunt mici doar cand e vb de o firma care are contract cu Fan.

Daca totusi tii musai sa trimiti un colet prin curier in calitate de persoana fizica iti recomand Cargus. Daca e mai mare vezi si tu DPD sau Nemo.

1 răspuns:
| Lusca1995 a răspuns:

Nu, doar daca primesti.