| maradona10 a întrebat:

Cand vor interzice dieselul in Europa?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se poate interzice nimic asa pur si simplu dar cu timpul or sa dispara complet din toata lumea, asta cand masinile electrice vor fi un standard. Acum multi ani daciile pe carburatie erau la putere, acum mai sunt? timpul le rezolva pe toate.
Eu as prefera masinile pe apa dar numai este mult nici pana acolo, de ce pentru ca bateriile de mare capacitate a masinilor electrice sunt si ele periculoase pentru mediu...si ne gandim cand vor fi sute de milioane de electrice nu acum. Pana atunci benzina rullz

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

Cum sa nu se poata? Se poate și deja s-a întâmplat https://www.reuters.com/......SKCN1LL2GC

| Simpatic a răspuns (pentru suntserios):

Frankfurt e toata Europa? sau am uitat ce a intrebat stimabilul de mai sus.

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

Asta e începutul. Tu ai zis ca nu se poate. Eu ți am arătat ca deja se începe. Chiar nu îți pricep dilema.

| Simpatic a răspuns (pentru suntserios):

Ma autocitez "Nu se poate interzice nimic asa pur si simplu dar cu timpul or sa dispara complet din toata lumea, asta cand masinile electrice vor fi un standard. "

ma refeream ca nu se vor interzice total, faza ca in unele orase nu se mai intra e una, in anumite capitale europene nu au voie dieselurile, zonele de circulatie a masinilor in functie de norma euro este de ceva vreme in EU si asa mai departe.
Dar ca sa zica o lege ca de maine afara cu diesel e mai greu.
Eu nu inteleg de ce nu exista o lege care la noi in tara sa faca ca masinile cu volan pe dreapta sa numai aibe voiewinking

| maradona10 explică (pentru Simpatic):

Dar nu inteleg ce se va intampla cu camioanele, tirurile cu ce se va face transportul de marfuri pe benzina? asta e o nebunie nu vad de ce s ar interzice pick-uprile tirurile, van-urile

| Simpatic a răspuns (pentru maradona10):

Ce vorbim noi acum e ipotetic cat timp Germania va mai fi sefa din umbra si nu numai din umbra a Uniunii, toti dieselarii pot sta linistiti.
Peste zeci de ani vom vorbi si de camioane electrice TIR-uri etc, masinile electrice au cuplu bun si el este instant in orice treapta asa ca nu o sa mai am nevoie de un tir cu motor de 12L si 2000 n/m livrati la nu stiu ce rotatie ci voi avea un TIR cu 2 acumulatoare mari care va da un cuplu instant la orice treapta de 800 n/m sa zicem...asta e viitorul.
pana atunci camioanele tot pe diesel vor functiona nu-i bai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai au început deja prin unele orașe civilizate

| Frank51 a răspuns:

Intre 2030-2040, abia atunci poate. Din pacate marea majoritate a importurilor/exporturilor se fac cu camioane, daca interzicem diesel atunci avem o mica problema. Ideea este ca trebuie sa fie o alternativa mai eficienta inainte sa fie interzis, si chestia asta se va intampla foarte tarziu.

In orasele mari deja sunt interzise masinile diesel, si tot mai multe orase vor adopta o lege de genul, pentru ca mi se pare normal.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Să sperăm că niciodată.

| gogu220 a răspuns:

Sunt unii care tocmai şi-au cumpărat maşină diesel şi tu întrebi când nu mai au voie cu e prin oraş. Ia îngeţat sângele în vine deja.