| Udar a întrebat:

Care e cel mai mare pacat pe care il poti face? si cum il poti indrepta?

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Pacatele se fac cu voia si fara voia ta...
dupa parerea mea, pe langa pacatul de a omora pe cineva...eu cred ca cel mai mare pacat este sa-ti lovesti parintii...sa le vorbesti urat (cu ura, din suflet), sa nu-i respecti!
parintii sunt cei mai importanti pe lumea asta... ei te-au facut. te-au crescut, te-au ferit de foc, de apa si te-au facut om mare!
cum poti indrepta...pai in primul rand cu o spovedanie la popa...(poate multi nu sunt de acord cu mine...)si apoi prin a-ti cere iertare parintilor, care cu siguranta te vor ierta...si sa incerci sa nu mai repeti!
parerea mea!

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sunt mai multe, dar o sa-ti exemplific unul, si anume, preacurvia...pentru indreptarea acestui pacat ai nevoie de nicovala si ciocan.

| oz a răspuns:

Pacate... din cate stiu eu... dpdv religios...sunt cam asa:
cele 7 pacate capitale:mandria, lacomia, desfranarea, ividia...si nu mai stiu...
si cele 10 porunci:sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu...

cat despre cel mai mare ce pot sa spun...eu cred ca este "sa nu ucizi"(se incadreaza si avortul)

| hândel a răspuns:

De ce as comite un pacat, pentru. ca apoi sa fiu nevoit sa-l indrept? Eu ma gandesc inainte sa fac ceva de zeci de ori, si iau in calcul toate posibilitatile, asa ca sansa ca sa comit un pacat, e nula, avand in vedere caci actiunile mele sunt premeditate, si nu fac nimic fara sa merite a fi facut. Cele mai grave pacate din punctul meu de vedere sunt: crima, furtul, si lovirea parintilor.

| ViVi a răspuns:

Ca barfesc laughing fara sa imi dau seama si regretwinking ca sunt invidioasa...ca mint etc toate se pot indrepta dar iti dai seama tarziu ce ai facutwinking

| carminaburana43 a răspuns:

De ce nu am scris mai repede...desi eram aicihappy..pai sa ucizi si sa chinuiesti.Cred ca sa ucizi simplu cu o impuscatura nici nu e asa de mare pacat decit sa tii f mult timp o persoan in chinuri groaznice.

| carminaburana43 a răspuns:

Si nu se poate indrepta.

| Gregory a răspuns:

Salut! Cel mai mare pacat este necredinta! Multi nu stiu de Dumnezeu, il neglijeaza, fara sa aiba constiinta faptelor lor. De altfel, si in Filocalie, la Sfantul Antonie cel Mare, e scris ca cea mai grea boala sufleteasca si cel mai mare pacat este necredinta si, implicit, necunoasterea lui Dumnezeu. Leacurile sunt: smerenia, rugaciunea, ascultarea de invataturile bisericesti, citirea cartilor sfinte, etc.
"Cel ce va crede si se va boteza se va mantui; iar cel ce nu va crede se va osandi." (Marcu 16, 16)
"Credinta e cea mai mare binefacere pentru suflete. Fara ea, viata e fara vlaga, daca nu trista, si farmecul ei se pierde. Indiferenta si plictiseala napadesc constiinta noastra. Incet, incet acestea pregatesc terenul favorabil, unde va creste nemultumirea. Viata ajunge nesuferita. Ne simtim nefericiti, cum s-ar simti un om condamnat sa traiasca in intuneric, si tocmai credinta e aceea care ne face sa triumfam asupra nenorocirilor, deznadejdii si slabiciunii noastre. Ea infrumuseteaza viata, dandu-i un ideal; ea o intareste, hotarandu-i un scop. O constiinta fara credinta e o locuinta umeda si intunecoasa. Credinta e izvor viu de fericire." (Jean Finot)
"Credinta nu este numai o virtute, este poarta sfintita prin care trec toate virtutile." (Helwald)
"Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri. Iar de cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri." (Matei 10, 32-33)
"Si Iisus i-a zis: Eu sunt invierea si viata; cel ce crede in Mine, chiar daca va muri, va trai!" (Ioan 11, 25)
"Si raspunzand, Iisus le-a zis: Aveti credinta in Dumnezeu. Adevarat zic voua ca oricine va zice acestui munte: "Ridica-te si te arunca in mare!" si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice!" (Marcu 11, 22-23)
"Toate se clatina unde lipseste credinta." (Schiller)
"Un om cu credinta este o putere sociala, egala cu nouazeci si noua de oameni care n-au decat interese." (Stuart Mill)
Numai bine happy

| Cryssy a răspuns:

Mie cel mai mare pacat mi se pare ca este sa ucizi.Si nu se poate indrepta.

| deejayra a răspuns:

Avortul... ucizi un nou suflet cu care te-a inzestrat Dumnezeu in pantecele tale

| Candyman a răspuns:

Sa-ti doresti si sa omori pe cineva

| adrian777 a răspuns:

Sa votezi. Nu se poate indrepta decat dupa 5 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| naviDIabLO a răspuns:

Luarea unei vieti nevinovate, nu se poate indrepta.

| IngerPierdut a răspuns:

Un mare pacat e chiar si sa te gandesti ca poti face un pacat...si nu-l poti indrepta, pentru ca deja te-ai gandit la el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mananci cand iti este pofta, pe urma tii regim doua saptamani sa dai jos alea 2 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ucizi, nu se poate indrepta deloc fapta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatele strigatoare la cer

1. Uciderea de oameni si uciderea pruncilor.
2. Pacate asemanatoare celor facute de cei din Sodoma si Gomora.
3. Oprirea platilor lucratorilor.
4. Asuprirea vaduvelor si orfanilor.
5. Batjocorirea si asuprirea parintilor.
Al doilea se refera la homosexualitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este pacat mare sau mic.este doar pacat sau greseala. daca ai incalcat una din cele 10 porunci, te faci vinovat si fata de celelalte.plata pacatului este moartea. iar mantuirea sufletului din pacat si din moarte este credinta, in Iisus hristos. el cu sangele lui te-a rascumparat din robia mortii si a pacatului.deci crezand in el ca mantuitor al tau, si stiind ca el este adevarul, calea, si viata vesnica, crezand in el chiar de vei muri fizic, tu vei trai. cu un trup nesupus putrezirii.fiindca ingerii par exaplu nu au trup material.al nostru va putrezi, dupa blestemul... din pamant ai fost luat. in pamant vei merge si te vei adauga firii. dar spiritul va fi imbracat in haina luminii si a neputrezirii.deci prin credinta si prin fapte bune te poti indrepta, si deveni liber. fiindca esti rob al pacatului. nemaipacatuind, esti rob al lui Iisus care este viata vesnica.si nu tu il slujesti pe el ci el te-a slujit pe tine cand s-a lasat rastignit pentru ca tu sa poti fi iertat.