| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Care e diferenta dintre vegetarian si vegan?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Foarte bun răspunsul oferit de AnimeLover95. Ca o completare (mai mult clarificare) veganii nu aprobă nici consumul de miere de albine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Veganii nu mananca niciun produs de origina animala (branza, oua, lapte)

| relian a răspuns:

Omeni dusi de acasa si unia si alti. Pina la urma nu exista oameni care sa nu manince produse animaliere.Ca ei habar nu au ce maninca asta nu inseamna ca nu consuma carne sau animale.Cine nu consuma produse animaliere moare.Bine ma refer de mic copil.Cin se declara vegetarieni? astia adultii dusi cu pluta, sau cei care nici nu stiu cei ala un animal. Daca unui nascut nu i se da produse animaliere moare.Vitamina b12 se afla doar in animale, si este o vitamina esentiala vietii, fara esti mort.Ca urmare toti oamenii maninca animale ca vor sau nu, ca stiu sau nu.Cum? Simplu prin produsele vegetale,prin faina,boabe etc care contin insecte,adica animale, oua, larve etc care nu se vad, care nu se simt, care oricit sar stradui cineva nu lear putea elimna pe toate.Deci mainic paine stai linistit ca faina din care este facuta contine larve, oua chiar insecte adulte.Indienii aia care spun ca ei niciodata nau consumat animale de copii spun asta pentru ca habar nu au ca oresu lor colcaie de animale.Mai ales la aia care nu folosesc mai deloc pesticide.Acum de ce is zic ei vegetarieni sau vegani putin conteaza.Sint dusi de acasa, ba as zice cas daunatori societatii.Am citit recent in SUA o femeie is hranea copilu numai cu timpenii si sa ajuns sa il ia, ba mai mult risca sa faca si ceva inchisoare.Cam astia sunt vegetarieni niste dusi cu pluta.Scuze ca am vorbit altceva dar am vrut sa arat ca nu prea exista asa ceva.

| ℛąin a răspuns:

Diferența este că veganul elimină din dieta sa toate produsele de origine animală, inclusiv produsele lactate, pe când vegetarianul, doar carnea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ℛąin):

Nu-i adevarat, vegetarienii elimina din dieta toate produsele de origine animala, inclusiv lactatele si ouale, aia care elimina doar carnea se numesc ovo-lacto-vegetarieni, iar veganii nu doar ca elinima toate produsele de natura animala din dieta lor, cum este carnea, ouale si lactatele, dar acestia elimina orice produs de origine animala, fie ca este de mancare sau nu, ei nu elimina doar carnea, ouale si lactatele, dar ei elimina si produsele din blana naturala de animal, cum sunt hainele, sau incaltamintea, elimina absolut orice are legatura cu animalele, indiferent ca este mancare, imbracaminte, incaltamine, accesorii, etc.