| YellowAngel a întrebat:

Care este diferenta dinre vegetarian si vegan?
Sau ce inseamna fiecare in parte?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

în 1 Iunie 2013 | MasterOfDisaster a răspuns:
Vegetarienii nu consuma carne, de la nici un animal. Adica nu „accepta" sa manance ceva care a fost viu, dar mananca oua, lapte.
Veganii nu consuma deloc carne, si nici produse care provin de la animale, deci nici lactate (branza, smantana, iaurturi), oua, miere.
O zi buna!

https://www.tpu.ro/......-si-vegan/

| syd a răspuns:

VEGETARIANÍSM s. n. Regim alimentar sau sistem de alimentație bazat pe produse vegetale, care exclude carnea, permițând unele alimente de origine animală (ouă, lactate, miere).

VEGANÍSM s. n. Autism

sa vina voturile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vegetarienii consuma produse de origine animala : de exemplu lapte, oua, dar nu carne.
Veganismul este un cult si ei nu consuma nici un fel de produs de origine animala, nici miere, nu poarta blanuri sau piele naturala, ei considera ca vanatoarea nu ar trebui sa existe, ca toate experimentele pe animale sunt imorale si ca fiecare animal are drepturi si ca nu trebuie tratat cu mai putina importanta decat un om.

| Eduard196 a răspuns:

Vegetarianul mananca branza, oua, lapte dar nu mananca, carne iar veganul nu mananca nimic de origine animala. Mai sunt si raw-veganii care mananca doar hrana vegetala cruda

| Socke a răspuns:

Vegetarienii nu consuma carne, dar consuma oua, lactate...
veganii consuma de principiu legume si fructe.Nu consuma oua, lactate, etc...(alimente de la animale).
Daca vrei sa fi vegan poti sa inlocuiesti laptele de vaca cu laptele de soia, laptele de cocos sau laptele de migdale(ala chiar e bun). In loc de carne poti sa mananci tofu(nu e rau).
Mai e o faza daca esti vegan si vrei sa mananci paste/macaroane trebuie sa le iei vegane, pentru ca posibil sa contina oua/lapte.

In rest citeste celelalte raspunsuri

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Vegetarianismul se refera strict la mancacare, insa veganismul se refera la un stil de viata in care, pe langa faptul ca nu mananca carne, lactate, oua, nu trebuie sa disturbe in nici un mod fauna. Ca sa intelegi mai bine, un vegetarian nu are nici o problema daca poarta o geaca din piele, insa un vegan va fi impotriva acestui lucru, pentru ca geaca din piele a costat viata unui animal.

| Drimmero a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Nici ca putea explica cineva mai bine, poate doar @NoName, bun raspunsul.