Care e diferenta intre frica, anxietatea si fobia dentara?

Se intampla de multe ori sa folosim termenii „frica de dentist”, „anxietate dentara” si „fobie dentara” ca avand acelasi inteles. Dar acesti termeni sunt diferiti.

Iar pentru a-ti intelege cu adevarat problema, iti prezentam mai jos particularitatile fiecareia si diferentele dintr ele

Frica de dentist

Este o reactie la un pericol cunoscut si se manifesta atunci cand persoana se confrunta cu stimulul amenintator. Reactia se poate numi si „lupta sau fugi”.

In momentul in care aceasta reactie este din ce in ce mai puternica, devine fobie.

Fobia dentara

Aceasta are la baza frica, mai puternica si irationala. Reactia este data de gand, imagine, amintire a acelei situatii, de exemplu.

Astfel se poate ajunge la un raspuns anxios imediat, care poate lua forma unui atac de panica. De aici refuzul total al persoanei care intra in contact cu medicul dentist.

Cauzele dentofobiei pot fi experiente neplacute anterioare cu dentisti sau in familie sau povesti auzite de la diverse persoane in legatura cu tratamentele dentare.

Consecintele acesteia asupra vietii sociale a pacientului sunt majore, aparand depresia, stresul maxim, frica de aspectul dintilor si imposibilitatea de a se integra.

Anxietatea dentara

Este o reactie la un pericol necunoscut cand individul anticipeaza ce este mai rau din partea procedurilor stomatologice simple.

Anxietatea este o problema obisnuita si foarte multa lume este incercata de acest sentiment in special atunci cand se afla fata in fata cu o experienta noua, necunoscuta.

Cauzele aparitiei ei ne arata si tipurile de anxietate. Cea exogena apare din cauza unui act medical traumatizant din copilarie si se manifesta prin tremur, umezeala palmelor si a mainilor, ritm cardiac rapid si stomac dureros. Pe de alta parte, anxietatea endogena apare in urma unor experiente infricosatoare din adolescenta sau ca adult si se manifesta printr-o respiratie dificila si nervozitate.

Diferenta majora dintre anxietate si fobie este aceea ca majoritatea persoanelor pot trai cu anxietatea aceasta simtindu-se doar nelinistite sau stanjenite, exagerand cu teama. Insa cei cu fobie dentara simt o frica intensa iar controlul stomatologic devine o experienta traumatizanta. Acestia sunt cei care suporta orice numai sa nu mearga la dentist.

Dentist.ro este alaturi de tot dentofobi.

Scrie-ne la info@dentist.ro povestea ta si vom incerca sa te ajutam.

Nu e o rusine sa fi dentofob!

Sursa foto

3 răspunsuri:
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Si daca Frica, Fobia si Anxietatea sunt la un loc intr-un singur individ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-e frica doar de ciorba de burta, desi ...intrebarea asta s-ar putea sa-mi declanseze niste angoase.

| andryuza a răspuns:

Eu am un fel de anxietate dar nu inteleg de ce si cum am cauta sa ma interesez inclus am fost la medic, dar mi-a dat 2 diazepane si gata,dar incep sa cred ca asa o sa fiu mereu,e greu sera cand ma cul dau mii si mii de ture in pat puna adorm si toata ziua am inpresia ca am misc mereu ca nu ma am gandirea rapida cum o avea,inainte e o stare foarte ciudat nu stiu incotro sa ma duc in mai putine cuvinte,neliniste mereu mai putin cand e lume cu mine uit, daca stiti ceva va rog raspundeti, nu dorec la nimeni starea asta.